Sākums » Farmācija » VM paredz zemu pieprasījumu pēc Covid-19 vakcīnām turpmākajos gados
VM paredz zemu pieprasījumu pēc Covid-19 vakcīnām turpmākajos gados

VM paredz zemu pieprasījumu pēc Covid-19 vakcīnām turpmākajos gados

Veselības ministrija (VM) prognozē zemu iedzīvotāju pieprasījumu pēc Covid-19 vakcīnām turpmākajos gados, teikts ministrijas Saeimas Budžeta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai adresētajā vēstulē par priekšlikumiem likumprojektam “grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā”.

VM norāda, ka, neskatoties uz to, ka jau pērn 5. maijā Pasaules Veselības organizācijas eksperti paziņojuši, ka Covid-19 pandēmija vairs nav uzskatāma par starptautisku ārkārtas situāciju veselības jomā, ar Covid-19 infekciju saistītie riski sezonāli joprojām pastāv. Tāpēc VM turpina nodrošināt  iedzīvotājiem pastāvīgi pieejamas vakcīnas pret Covid-19 infekciju, kā arī izvērš sezonālas vakcinācijas veicināšanas kampaņas.

Saskaņā ar spēkā esošajiem Eiropas Komisijas dalībvalstu līgumu grozījumiem, paredzēts, ka vakcīnu ražotājs “Pfizer” turpinās veikt “Comirnaty” vakcīnu piegādes uz Latviju līdz 2026. gadam. Šogad plānots piegādāt 221 145 vakcīnu devas, 2025. un 2026. gadā – 158 900 devas. Citu ražotāju vakcīnu piegādes Latvijai nav paredzētas.

Šajā rudens – ziemas sezonā iedzīvotāju pieprasījums pēc vakcīnām bijis ļoti zemā līmenī, un VM prognozē, ka līdzīgi zems pieprasījums pēc vakcīnām saglabāsies arī turpmākos gadus, ja vien netiks konstatēta kardināla epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanās.

Patlaban Latvijas noliktavās jau ilgstoši izveidojies dažādu ražotāju vakcīnu pārpalikums. Šī gada janvārī valdībā apstiprinātajā VM informatīvajā ziņojumā minēts, ka pārdot vai ziedot būtu nepieciešams līdz 100 000 devām “Nuvaxovid XBB.1.5” vakcīnu, līdz 50 000 “Comirnaty XBB.1.5” vakcīnu, līdz 55 500 “Comirnaty BA4/5” vakcīnu, līdz 420 700 “Comirnaty BA” vakcīnu devu. Ziņojumā skaidrots, ka minētos vakcīnu apjomus nebūs iespējams izlietot līdz to derīguma termiņa beigām, savukārt vakcīnu bezmērķīga uzglabāšana un utilizācijas rada papildus izmaksas – tādēļ ir nepieciešams vakcīnas pārdot vai ziedot.

VM turpinās regulāri informēt Ministru kabinetu par aktuālajiem vakcīnu krājumiem un prognozējamo patēriņu.

www.farmacija-mic.lv

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*