Sākums » Jaunākie raksti » VM prasīs 1,9 miljonus eiro, lai izveidotu veselības aprūpes saņemšanai apdrošināto personu datubāzi

VM prasīs 1,9 miljonus eiro, lai izveidotu veselības aprūpes saņemšanai apdrošināto personu datubāzi

Veselības ministrija (VM) lūgs valdībai no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt finansējumu līdz 1 852 483 eiro, lai nodrošinātu Veselības aprūpes finansēšanas likumā minētās veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzes izveidi un uzturēšanu, liecina  valdībā iesniegtais rīkojuma projekts.

Valdība par finansējuma piešķiršanu, kā arī Veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzes noteikumiem lems rīt, 8.maijā.

Pēc VM paustā, pieprasījums līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem ir steidzams, jo iesaistītajām ministrijām esošajos budžetos nav paredzēti resursi šīs datubāzes izveidei un uzturēšanai.

Lai ar nākamā gada 1.janvāri nodrošinātu personu tiesību saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu atspoguļojumu, nepieciešams līdz šim datumam izveidot datubāzi, kā arī nodrošināt saskarņu izveidošanu ar citām valsts informācijas sistēmām nepieciešamās informācijas par personu iegūšanai, uzsver VM.

Ministrija skaidro, ka tā ir izvērtējusi iespēju izmantot Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) nodrošinātos valsts elektronisko sakaru pakalpojumu centra (VESPC) sniegtos infrastruktūras koplietošanas pakalpojumus.

Tomēr Nacionālais veselības dienesta (NVD) vienotā veselības nozares elektroniskā informācijas sistēma jeb e-veselība pašreiz neatrodas LVRTC datu centrā. Kā secinājusi VM, lai nodrošinātu e-veselības ātrdarbību un darbības nepārtrauktību, izmantojot LVRTC disku masīvu, būtu nepieciešams izveidot ātrgaitas, drošu un rezervētu savienojumu starp NVD serveriem un LVRTC disku masīvu, kā arī veikt izmaiņas datu rezerves risinājumā.

Veicot pāreju uz LVRTC, tiktu ietekmēta esošā funkcionalitāte, jo būtu jāpārceļ arī šobrīd funkcionējošās sistēmas daļas, mainot risinājuma arhitektūru. Šāds risinājums saistīts ar papildus nepamatotām izmaksām, kā arī jaunu tehnoloģiju izmantošanu, kas nav testētas un radītu papildus riskus projekta realizācijā, tādējādi pagarinot arī projekta realizācijas laiku, pārliecināta VM.

Ministrija skaidro, ka datu apmaiņas risinājumi starp veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzi un tai nepieciešamajiem datu sniedzējiem šobrīd netiks nodrošināti, izmantojot Valsts reģionālās attīstības aģentūras pārziņā esošo Valsts informācijas sistēmu savietotāju (VISS), jo informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) risinājumam jāsāk darboties līdz 2019.gada 1.janvārim un līdz ar to paredzēts pilnveidot jau eksistējošās datu apmaiņas saskarnes, ievērojot nepieciešamo steidzamību.

Iepirkumā NVD paredzējis paplašināt esošo disku masīvu ar papildus diska vietu, neiegādājoties jaunas tehnoloģijas.

Vienlaikus tiklīdz Eiropas Reģionālās attīstības fonda darbības programmas projektā tiks attīstīts ātrdarbīgais datu izplatīšanas risinājums, kura ieviešanas termiņš ir 2020.gada novembris, VM un datu apmaiņā iesaistītās institūcijas pielāgos savas datu apmaiņas saskarnes VISS izmantošanai.

Lai nodrošinātu, ka valsts pārvaldē, izstrādājot un attīstot informācijas sistēmas, ievēroti konceptuālās IKT mērķarhitektūras vienotie principi, VM pēc līdzekļu piešķiršanas projekta īstenošanai iesniegs IKT risinājuma attīstības projekta aprakstu Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijai.

Jau ziņots, ka pagājušā gada beigās pieņemtais Veselības aprūpes finansēšanas likums paredz ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu, tajā skaitā nosakot sasaisti starp veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu, proti, sociālo iemaksu nemaksātāji vairs nevarēs bez maksas saņemt pilnu valsts apmaksāto medicīnisko pakalpojumu klāstu.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.