Sākums » Farmācija » Zāļu komerciālos nosaukumus nenorādīs arī izrakstos no slimnīcas

Zāļu komerciālos nosaukumus nenorādīs arī izrakstos no slimnīcas

Lai nodrošinātu racionālu medikamentu lietošanu, arī izrakstā no slimnīcas vai ambulatorajā pacienta kartē vajadzēs norādīt zāļu aktīvās vielas starptautisko, nevis komerciālo nosaukumu, ziņo Veselības ministrija (VM).

Jau jūlijā valdība apstiprināja Veselības ministrijas rosinātās izmaiņas Ministru kabineta (MK) noteikumos, paredzot, ka no 2020.gada 1.aprīļa kompensējamajiem medikamentiem receptēs ārsti norādīs zāļu aktīvās vielas starptautisko nosaukumu. Tagad valdība apstiprinājusi grozījumus noteikumos par medicīnisko dokumentu lietvedības kārtību, kas paredz arī ārstniecības personas izrakstā no stacionāra vai ambulatorajā pacienta medicīniskajā kartē, norādot informāciju par turpmāk lietojamajiem medikamentiem, lietot zāļu aktīvās vielas starptautisko nosaukumu.

“Esmu gandarīta par šo lēmumu, kas ļāvis mums paveikt jau vairākus gadus neizpildītu darbu. Jau no nākamā gada 1.aprīļa Latvija pievienosies to valstu pulkam, kurā kompensējamo medikamentu receptēs rakstīs tikai zāļu starptautisko nosaukumu,” norādīja veselības ministre Ilze Viņķele.

VM panākto izmaiņu rezultātā pacients nepārmaksās, pērkot kompensējamos medikamentus, uzsver ministrija. Tiek lēsts, ka gaidāmās izmaiņas ļaus ietaupīt aptuveni 20 miljonus eiro, sniedzot iespēju paplašināt Kompensējamo zāļu sarakstu. Ministrijas mērķis ir palielināt ražotāju konkurenci un nodrošināt medikamentu pieejamību pacientiem.

Izraksts no ārstniecības iestādes ir viens no svarīgākajiem dokumentiem, raugoties no pacientu interešu viedokļa, skaidro VM. Tajā tiek aprakstīts pacienta veselības stāvoklis, tai skaitā nepieciešamā zāļu terapija. Šobrīd šajos izrakstos norādītā informācija ir dažāda, viena daļa norāda zāļu aktīvās vielas starptautisko nosaukumu, savukārt citi lieto konkrēta zāļu reģistrācijas īpašnieka zāļu komerciālo nosaukumu. Tas rada apmulsumu pacientos un apgrūtina arī ģimenes ārstu darbu, uzskata ministrija. Proti, pastāv situācijas, kurās pacients ir informēts tikai par vienām komerciāla nosaukuma zālēm un lūdz tās izrakstīt ģimenes ārstam, lai gan zāļu tirgū ir pieejamas vairākas zāles, tai skaitā izdevīgākas cenas, ar vienu un to pašu aktīvo vielu.

Aktīvās vielas norādīšana receptēs un izrakstos veicina pacientu drošību – samazina zāļu sajaukšanas iespējas un dubultās medikamentozās ārstēšanās risku, norāda VM. Tāpat tas nodrošina drošu informācijas apmaiņu starp dažādām valstīm (zāļu komerciālie nosaukumi valstīs var būt atšķirīgi), kā arī pacients ir informēts, ka līdzvērtīgu ārstniecisko efektu ir iespējams panākt ar dažādu ražotāju tirgū esošajām zālēm, līdz ar to var nepārmaksāt par zālēm.

Jau ziņots, ka no 2020.gada 1.aprīļa kompensējamajiem medikamentiem receptē izrakstīs zāļu aktīvo vielu, lai nodrošinātu racionālu zāļu lietošanu un mazinātu zāļu cenas, kā arī pacientu līdzmaksājumu apjomu. Konkrētu zāļu nosaukumu varēs norādīt, ja tam būs ārstniecisks pamatojums pacienta veselībai. Savukārt aptiekām būs pienākums izsniegt zāles ar iespējami zemāko pacienta līdzmaksājumu. Rezultātā pacients nepārmaksās, pērkot dārgākus medikamentus, bet zāļu ražotāji būs vairāk ieinteresēti samazināt medikamenta cenu.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.