Sākums » Farmācija » Zāļu oriģinālnosaukumus nenorādīs arī izrakstos no slimnīcas
Zāļu oriģinālnosaukumus nenorādīs arī izrakstos no slimnīcas

Zāļu oriģinālnosaukumus nenorādīs arī izrakstos no slimnīcas

Lai nodrošinātu racionālu medikamentu lietošanu, arī izrakstā no slimnīcas vai ambulatorajā pacienta kartē vajadzēs norādīt zāļu aktīvās vielas starptautisko, nevis zāļu oriģinālnosaukumu, ziņo Veselības ministrija (VM).

Jau jūlijā valdība apstiprināja VM rosinātās izmaiņas Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 899 “Ambulatorai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”, paredzot, ka no nākamā gada 1. aprīļa kompensējamajiem medikamentiem receptēs ārsti norādīs zāļu aktīvās vielas nosaukumu jeb starptautisko nepatentēto nosaukumu (SNN). Tagad izstrādāti un Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi MK noteikumos par medicīnisko dokumentu lietvedības kārtību, kas paredz arī ārstniecības personas izrakstā no stacionāra vai pacienta ambulatorajā medicīniskajā kartē, norādot informāciju par turpmāk lietojamajiem medikamentiem, lietot zāļu aktīvās vielas starptautisko nosaukumu.

Raugoties no pacientu interešu viedokļa, izraksts ir viens no svarīgākajiem dokumentiem, ko pacients saņem no attiecīgās stacionārās vai ambulatorās iestādes, kurā tiek aprakstīts pacienta veselības stāvoklis, tai skaitā nepieciešamā zāļu terapija. Šobrīd šajos izrakstos norādītā informācija ir dažāda, viena daļa norāda zāļu SNN, savukārt citi lieto konkrēta zāļu reģistrācijas īpašnieka zāļu komerciālo nosaukumu. Tas rada apmulsumu pacientos un apgrūtina arī ģimenes ārstu darbu.  Proti, pastāv situācijas, kurās pacients uzstāj, ka ārsts speciālists ir norādījis konkrētas zāles, ko būtu jāturpina lietot, lai gan nepastāv medicīniska nepieciešamība tieši pēc konkrētā ražotāja zālēm, kuras, iespējams, ir arī dārgākas.

Zāļu aktīvās vielas norādīšana receptēs un izrakstos veicina pacientu drošību – samazina zāļu sajaukšanas iespējas un dubultās medikamentozās ārstēšanās risku, uzsver ministrija. Tāpat tas nodrošina drošu informācijas apmaiņu starp dažādām valstīm (zāļu oriģinālnosaukumi valstīs var būt atšķirīgi), kā arī pacients ir informēts, ka līdzvērtīgu ārstniecisko efektu ir iespējams panākt ar dažādu ražotāju tirgū esošajām zālēm, līdz ar to var nepārmaksāt par zālēm.

Jau ziņots, ka no 2020. gada 1. aprīļa kompensējamajiem medikamentiem receptē izrakstīs zāļu aktīvo vielu, lai nodrošinātu racionālu zāļu lietošanu un mazinātu zāļu cenas, kā arī pacientu līdzmaksājumu apjomu. Konkrētu zāļu nosaukumu varēs norādīt, ja tam būs ārstniecisks pamatojums. Savukārt aptiekām būs pienākums izsniegt zāles ar iespējami zemāko pacienta līdzmaksājumu. Rezultātā pacients nepārmaksās, pērkot dārgākus medikamentus, bet zāļu ražotāji būs vairāk ieinteresēti samazināt medikamenta cenu, norāda VM.

 

www.farmacija-mic.lv

Viens komentārs

  1. Neticu gan,ka 1. aprīlī kardiologs Ērglis savam pacientam,palaižot viņu mājās no slimnīcas , izrakstā nozīmēs Atorvastatīnu,nevis Sorti !

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*