Sākums » Farmācija » Zāļu paralēlie importētāji satraukti par kļūdām, kas ierobežo iespēju nopirkt lētākas kompensējamās zāles

Zāļu paralēlie importētāji satraukti par kļūdām, kas ierobežo iespēju nopirkt lētākas kompensējamās zāles

E-veselības sistēmā nenovērstu kļūdu dēļ pacientiem ilgstoši netiek nodrošināta iespēja iegādāties lētākus paralēli importētos un izplatītos medikamentus, kas ir iekļauti valsts apmaksāto kompensējamo zāļu sarakstā (KZS), jo e-veselības sistēmā tie nav pieejami, nacionālai informācijas aģentūrai LETA paudusi Latvijas Zāļu paralēlā importa asociācijas valdes priekšsēdētāja Indra Valeine.

Lai informētu par esošo situāciju un aicinātu izvērtēt un novērst tās izraisītās sekas, asociācija nosūtījusi situācijas skaidrojumu Veselības ministrijai, Konkurences padomei, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai un Valsts kontrolei.

Valeine norādījusi, ka aptiekām e-veselības sistēmā netiekot nodrošināta iespēja izsniegt lētākās paralēli importētās un izplatītās kompensējamās zāles.

Asociācijas biedri vairākkārt esot vērsušies Nacionālajā veselības dienestā (NVD) un Veselības inspekcijā (VI) ar lūgumu novērst iepriekš minēto kļūdu e-veselības sistēmā. Tomēr gandrīz gadu risinājumi netiekot rasti, kā rezultātā aptiekas šīs zāles neiegādājas no komersanta, kas savukārt rada būtiskus finansiālus zaudējumus.

“Šāda situācija rada tīšu kaitējumu paralēli importēto zāļu izplatīšanai, radot labvēlīgus nosacījumus references zāļu izplatītājiem. Minēto apstākļu rezultātā veidojas situācija, ka komersanti nav motivēti reģistrēt paralēli importētās, it īpaši KZS iekļautas zāles. Tas nozīmē, ka tirgū prognozējams monopols un konkurences trūkums, kas savukārt nozīmē, ka nākotnē nebūs ekonomisku rīku cenu pazemināšanas veicināšanai,” norādījusi Valeine.

Asociācija vērš uzmanību, ka situācijā, kad jaunākās paaudzes zāles tādās būtiskās veselības aprūpes nozarēs, kā piemēram, kardioloģija, endokrinoloģija, onkoloģija un citās, ir reģistrētas Eiropas centralizētā reģistrācijas procedūrā un ir iekļautas KZS, atbildīgās iestādes rīkojas tā, lai komersantam nav ekonomiski izdevīgi reģistrēt šīs kompensējamās zāles. Asociācijas ieskatā valsts iestādes rīkojas neekonomiski un tas ir tuvredzīgs skatījums nākotnē.

Valeine norādījusi, ka NVD un VI iestādes nav izrādījušas pienācīgu interesi un profesionalitāti, lai labotu kļūdas e-veselības sistēmā, bet ar savu bezdarbību rada finansiālu kaitējumu komersantam, finansiālus zaudējumus valstij un iedzīvotājiem, liekot pārmaksāt par kompensējamām zālēm.

Pēc Valeines paustā, NVD ieteikums situācijas risinājumam – tehnisku problēmu gadījumā ārstam ir tiesības izrakstīt medikamentu uz papīra formāta receptes, ir formāls un praksē nav iespējams.

Valeine norādījusi, ka normatīvajos aktos noteiktais paredz, ka e-veselības sistēmas kļūda nav tas tehniskais gadījums, kad ārstniecības personai atļauts izrakstīt papīra formāta recepti. Ja aptieka saņem papīra formātā izrakstītu īpašo recepti, elektronizēt šo recepti, kā to nosaka normatīvais akts, nav iespējams, jo e-veselības sistēmā kompensējamo zāļu sarakstā paralēli importētās zāles nav iekļautas.

Asociācija norādījusi, ka komersanti darbojas pēc tiesiskās paļāvības principa un atbilstoši nozarei noteiktajam normatīvajam regulējumam. “Komersanti ir uzņēmušies saistības, lai nodrošinātu kompensējamo zāļu regulāru un nepārtrauktu pieejamību tirgū, kā to nosaka normatīvie akti. Tāpat minētās paralēli importētās zāles ir reģistrētas un izplatītas, ievērojot normatīvo aktu prasības, veikti maksājumi par zāļu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā un gada uzturēšanas maksa atbilstoši NVD maksas pakalpojumu cenrādim, kā arī veikti obligātie maksājumi Eiropas Zāļu aģentūrai par paralēli importēto zāļu reģistrācijas procedūru un Zāļu valsts aģentūrai par zāļu reģistrāciju,” skaidrojusi Valeine.

Vienlaikus viņa norādījusi, ka e-veselības kļūdas dēļ komersanti nevar izplatīt kompensējamo paralēli importēto zāļu noliktavas krājumus, un zāles ir jāiznīcina, radot zaudējumus gan komersantam, gan valstij.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*