Zāļu valsts aģentūra (ZVA) informē, ka 2023. gada oktobrī zāļu lieltirgotavas Latvijā realizējušas 4,39 mlj zāļu iepakojumu par 46,53 mlj eiro (bez PVN). Naudas izteiksmē tas ir par 8% vairāk nekā šā gada septembrī un par 18% vairāk nekā 2022. gada oktobrī. Vispārēja tipa aptiekām oktobrī tika pārdoti 3,84 mlj zāļu iepakojumu 38,54 mlj eiro vērtībā.

Ārpus Latvijas pārdotas 440 dažāda nosaukuma Latvijas Zāļu reģistrā iekļautas zāles, sarakstu iespējams skatīt šeit (Excel fails), tai skaitā 251 kompensējamo zāļu sarakstā iekļauts medikaments, par 8,12 mlj eiro, kas ir par 3% vairāk nekā šā gada septembrī.

Vidējā lieltirgotavas realizācijas cena par vienu zāļu iepakojumu oktobrī bija 10,60 eiro, savukārt cenas mediāna – 6,08 eiro bez PVN (Latvijas Zāļu reģistrā iekļautām zālēm – 5,90 eiro, nereģistrētām zālēm 16,20 eiro).

Zāļu ražotāji un to pārstāvji oktobrī zāļu cenu pieaugumu deklarējuši 32 zālēm, bet cenas samazinājums deklarēts 40 zālēm. Par iemeslu cenu pieaugumam reģistrācijas apliecību īpašnieki galvenokārt minējuši ražošanas izmaksu pieaugumu. Informāciju par konkrētiem produktiem, kam oktobrī cena palielināta, iespējams skatīt šeit (Excel fails).

Dati apkopoti no 81 licencētas zāļu lieltirgotavas, kas darbojās Latvijā.

Aprēķinos par zāļu patēriņu Latvijā netika ņemti vērā dati par zāļu pārdošanas apjomiem no vienas zāļu lieltirgotavas uz citu zāļu lieltirgotavu.

Avots: ZVA, uzņēmumu iesniegtie ikmēneša zāļu realizācijas pārskati