Sākums » Farmācija » Zāļu ražotāji aicina paplašināt un pastiprināt atklātības prasības
Zāļu ražotāji aicina paplašināt un pastiprināt atklātības prasības

Zāļu ražotāji aicina paplašināt un pastiprināt atklātības prasības

2016.gadā pirmo reizi Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA), Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas (LPMA) un Biofarmaceitisko zāļu ražotāju asociācijas Latvijā (BRAL) biedri pēc savas iniciatīvas publiskojuši datus par sniegto finansiālo un nefinansiālo atbalstu veselības aprūpes speciālistiem (VAS) un veselības aprūpes organizācijām (VAO). Vienlaikus ražotāji ir iesnieguši priekšlikumus un vienojušies ar Veselības ministriju (VM) par turpmākajiem soļiem atklātības ideju stiprināšanā, ziņo SIFFA.

Dati ir publiskoti saskaņā ar Eiropas Farmaceitisko rūpniecību un asociāciju federācijas (EFPIA) Atklātības kodeksu un Ministru kabineta noteikumiem Nr.378 “Zāļu reklamēšanas kārtība un kārtība, kādā zāļu ražotājs ir tiesīgs nodot ārstiem bezmaksas zāļu paraugus”. Šī informācija ietver gan ārstu vārdus un organizāciju nosaukumus, kas saņēmušas atbalstu, gan finansējuma mērķi – dalību tālākizglītības pasākumos, ziedojumus un grantus organizācijām, tāpat publiskoti dati par atlīdzību ārstiem par lekcijām zinātniski izglītojošos pasākumos, konsultācijām, dalību konsultatīvajās padomēs un pētījumos.

“Zāļu ražotāji ir vienīgie, kas Latvijā snieguši šādu informāciju, līdz ar to atklātības jomā kļūstot par paraugu citām zinātnē balstītām nozarēm,” paziņojumā presei norāda SIFFA valdes priekšsēdētāja Anda Blumberga.

“Mūsu skatījumā jaunā iniciatīva kopumā Latvijā ir ieviesta veiksmīgi. Izvērtējot pirmo gadu un vēloties turpināt pašu ieviestos atklātības principus, zāļu ražotāji jau augusta sākumā Veselības ministrijā un Veselības inspekcijā iesniedza priekšlikumus izmaiņām Ministru kabineta noteikumos Nr.378, lai paplašinātu tos ar nozares Atklātības kodeksa principiem. Tāpat zāļu ražotāju asociācijas vienojušās ar Veselības ministriju un Veselības inspekciju par turpmāko sadarbību, lai jau septembrī uzsāktu darbu šo priekšlikumu iedzīvināšanai praksē,” ziņo A.Blumberga.

SIFFA un LPMA priekšlikumi paredz, piemēram, visiem Latvijā strādājošiem zāļu ražotājiem publiskot datus arī par atlīdzībām, ko saņēmuši ārsti par lekciju sagatavošanu un lasīšanu, kā arī konsultācijām. Tāpat rosināts visiem ražotājiem publiskot datus par sniegto atbalstu veselības aprūpes iestāžu pasākumu rīkošanai, t.sk. izmaksas ārstu dalībai pasākumos, uzrādot saņēmēju, kā arī publiskot informāciju par atbalstu pētniecībai. Šos datus, atbilstoši EFPIA Atklātības kodeksam, šogad Latvijā publiskoja tikai EFPIA biedri – SIFFA uzņēmumi, kā arī BRAL un LPMA sastāvā esošās farmaceitiskās firmas.

Ražotāju asociācijas rosina arī izvērtēt iespējas noteikt ražotāja atbildību un sekas datu nepubliskošanas gadījumā, kā arī attiecināt prasības uz medicīnisko ierīču ražotājiem. Tādējādi tiktu harmonizēti normatīvie akti un nosacījumi veselības aprūpes jomā iesaistītajiem, kā arī veicināta atklātība gan zāļu, gan medicīnisko ierīču ražotāju sadarbībā ar ārstiem un ārstniecības iestādēm.

“Atbalstot veselības aprūpes organizācijas un ārstus, visā pasaulē zāļu ražotāju mērķis ir viens – padarīt ārstniecības procesu efektīvāku. Tas iespējams, sasaistot ārstu praktisko pieredzi un zināšanas ar jaunākajām ārstniecības metodēm, kā rezultātā ieguvēji ir pacienti. Tikai šādas, absolūti atklātas un caurskatāmas sadarbības rezultātā, iespējams radīt jaunas, inovatīvas terapijas, uzlabot pacientu dzīves kvalitāti un ilgumu – citiem vārdiem, nodrošināt medicīnas progresu, par ko sapņo ikviens cilvēks,” uzsver SIFFA A.Blumberga.

Kā norāda A.Blumberga, mediķu nemitīga tālākizglītība ir priekšnosacījums, lai ārsti būtu informēti par jaunākajiem zinātnes sasniegumiem un aktuālākajām ārstēšanas iespējām. Tikai uzzinot par aktuālākajiem terapijas algoritmiem, efektīvākajām metodēm un jaunradītajām iespējām, ārsti var sākt tās izmantot savā klīniskajā praksē.

“Kaut gan Latvijā valsts ir noteikusi ārstu tālākizglītību par obligātu, nauda šim mērķim valsts budžetā nav atvēlēta. Līdz ar to farmācijas uzņēmumu un medicīnisko ierīču ražotāju atbalsts ārstu tālākizglītošanā ir kritiski svarīgs,” uzsver A.Blumberga.

SIFFA, BRAL un LPMA biedru publiskotos datus jau kopš jūnija var vērtēt sabiedrība, un tos analizējot, gan valsts iestādes, gan citas institūcijas var apsvērt savas iespējas dod papildu artavu veselības aprūpes attīstības atbalstam.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*