Sākums » Jaunākie raksti » Zāļu ražotāji atbalsta lēmumu papildu finansējumu onkoloģijai iegūt no tabakas produktu akcīzes nodokļa paaugstināšanas

Zāļu ražotāji atbalsta lēmumu papildu finansējumu onkoloģijai iegūt no tabakas produktu akcīzes nodokļa paaugstināšanas

Zāļu ražotājus pārstāvošās asociācijas atzinīgi vērtē Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas 11.novembrī galīgajā lasījumā pieņemto lēmumu atbalstīt likuma “Par akcīzes nodokli” grozījumus, kas paredz straujāku akcīzes nodokļa pieaugumu tabakas izstrādājumiem, tostarp karsējamai tabakai. Rezultātā iegūtais papildu budžets tiks novirzīts onkoloģijas pacientu ārstēšanai.

Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija (SIFFA) un Latvijas Patentbrīvo Medikamentu asociācija (LPMA) jau vairākus gadus ir aicinājušas valdību palielināt finansējumu onkoloģijai, lai vēža pacientiem būtu pieejamas jaunākās ārstēšanas metodes. Valdības apstiprinātajā Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānā 2017.-2020.gadam paredzētie līdzekļi iepriekšējos gados diemžēl netika piešķirti, kā rezultātā izveidojās aptuveni 30 miljonus eiro liels deficīts, kas nepieciešams efektīvu medikamentu nodrošināšanai.

SIFFA direktors Valters Bolevics norāda, ka Saeimas komisijas deputātu pieņemtais lēmums tuvākajos trīs gados straujāk paaugstināt cigarešu un jauno tabakas produktu – karsējamās tabakas un elektronisko cigarešu – akcīzes nodokli ir apsveicams, jo akcīzes nodokļa mērķis ir samazināt cilvēku veselībai un videi kaitīgu preču patēriņu. Pasaules Veselības organizācija (PVO) jau ilgstoši iestājas par nodokļu paaugstināšanu tabakas produktiem, un arī Latvija vairākkārt ir saņēmusi šādas rekomendācijas.

Eiropas Komisijas (EK) uzdevumā Veselības, vides un jauno risku zinātniskās komitejas (SCHEER) nesen publicētajā provizoriskajā atzinumā par jaunajiem tabakas izstrādājumiem secināts, ka ir pārliecinoši pierādījumi tam, ka elektroniskās cigaretes jauniešiem paver ceļu uz smēķēšanu. Šim argumentam piekrīt arī PVO. Turklāt EK zinātniskā institūcija uzsver, ka ir “vāji pierādījumi” tam, ka elektroniskās cigaretes palīdz smēķētājiem atmest smēķēšanu, savukārt pierādījumi par smēķēšanas samazināšanu tiek vērtēti kā vāji vai mēreni.

LPMA valdes priekšsēdētājs Egils Einārs Jurševics uzsver, ka PVO ir norādījusi, ka kaitīgu ķīmisko vielu iedarbības samazināšana karsējamās tabakas izstrādājumos nepadara tās nekaitīgas un nenozīmē arī samazinātu risku cilvēku veselībai, līdz ar to ir tikai apsveicama akcīzes nodokļa paaugstināšana šiem izstrādājumiem. “Patiešām, daži toksīni karsējamās tabakas aerosolos ir augstākā līmenī nekā parastajos cigarešu dūmos, un karsējamās tabakas aerosolos ir daži papildu toksīni, kuru nav parasto cigarešu dūmos. To iedarbība uz veselību nav zināma. Savukārt ASV Pārtikas un zāļu pārvalde ir noraidījusi apgalvojumus, ka produkta lietošana ir mazāk kaitīga nekā cits tabakas izstrādājums vai samazina risku veselībai,” turpina E. E. Jurševics.

“Deputātu lēmums par tabakas izstrādājumu akcīzes nodokļa paaugstināšanu ļaus uzlabot vēža pacientu situāciju Latvijā, tomēr, lai notiktu absolūtas izmaiņas un mēs sasniegtu pārējo Baltijas valstu līmeni, ir nepieciešams būtisks finansējuma pieaugums, jauns vidēja termiņa onkoloģijas attīstības plāns un tam atbilstoši piešķirti līdzekļi. Cīņa pret vēzi ir viena no Eiropas Savienības prioritātēm un Latvijai ir jāseko šim principam, izvirzot nacionālā līmenī onkoloģijas jomas sakārtošanu kā prioritāru,” skaidro SIFFA direktors Valters Bolevics.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*