Sākums » Farmācija » Zāļu ražotāji gandarīti par veselības reformām un atbalsta to turpināšanu
Zāļu ražotāji gandarīti par veselības reformām un atbalsta to turpināšanu

Zāļu ražotāji gandarīti par veselības reformām un atbalsta to turpināšanu

Latvijā pārstāvētie starptautiskie zāļu ražotāji ir gandarīti par veselības reformu īstenošanā sasniegto progresu un pauž stingru atbalstu to turpinājumam, ziņo Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) pārstāvji.

“Šis gads veselības nozarei Latvijā pēc ilgāka laika ir bijis cerīgs un attīstībā balstīts. Gan valdība, gan parlaments, ieklausoties un diskutējot ar pacientu, ārstu un nozares organizācijām, beidzot ir būtiski palielinājuši finansējumu veselības aprūpei, tostarp arī kompensējamiem medikamentiem,” paziņojumā presei saka Dr. Valters Bolēvics, SIFFA  izpilddirektors.

“Gribas cerēt, ka arī jaunā valdība, kas tiks izveidota pēc oktobrī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām, turpinās šo pozitīvo tendenci un līdz 2020.gadam Latvijas veselības aizsardzības sistēmai tiks atvēlēti jau 4% no IKP – tas ļautu Latvijai no valsts ar vienu no zemākajiem budžeta izdevumu līmeņiem veselības aprūpei Eiropā beidzot kļūt par valsti, kas veselības jomā tuvinās OECD dalībvalstu sniegumam,” uzsver V.Bolēvics.

Zāļu ražotāji pozitīvi vērtē Veselības ministrijas ieceri nākamā gada budžeta prioritātēs iekļaut labāku kompensējamo zāļu pieejamību iedzīvotājiem. Viens no priekšlikumiem paredz novērst gadiem ilgušo netaisnību un atjaunot kompensējamo medikamentu apmēru pirmskrīzes laika apjomā, proti, zāles, kas patlaban iedzīvotājiem tiek kompensētas 50% un 75% apmērā, turpmāk plānots apmaksāt no valsts 100% apmērā.

Atbalstāma ir arī ministrijas iecere nākamā gada budžetā turpināt kompensējamo medikamentu sarakstā iekļaut jaunākās paaudzes zāles onkoloģijas slimniekiem, turpmāk pieprasot šim mērķim valsts budžetā vairāk līdzekļu, uzsver SIFFA.

“Ja vēl pagājušajā gadā Latvijā bija pieejami tikai daži valsts apmaksāti inovatīvie medikamenti vēža ārstēšanai, tad līdz gada beigām to skaitu plānots palielināt līdz 12. To vidū ir zāles plaušu vēža ārstēšanai, jauna kombinācija krūts vēža un zarnu vēža ārstēšanai, divi medikamenti neiroendokrīnam vēzim,” saka V.Bolēvics.

Kā uzsver V.Bolēvics, pozitīvas izmaiņas panāktas arī HIV pacientu ārstēšanā – papildu finansējums budžetā no 2018.gada ir ļāvis uzsākt agrīnu antiretrovirālo terapiju, sākot ar CD4 šūnu skaitu 500, nevis 350 un zemāk, kā bija iepriekš. Līdz ar to ir cerības uz HIV/AIDS ierobežošanu Latvijā, līdzīgi, kā tas ir citās ES valstīs, uzskata zāļu ražotāji.

Arī C hepatīta slimniekiem Latvijā mūsdienīgiem medikamentiem šogad piešķirti 15 miljoni eiro jeb par pieciem miljoniem vairāk nekā 2017. gadā. Tas, līdzīgi kā citur Eiropā, ļauj nodrošināt mūsdienīgo bezinterferona terapiju visiem C hepatīta pacientiem.

Zāļu ražotāji atzinīgi vērtē arī iesākto darbu pie Plāna reto slimību jomā, kas paredz sekmēt labāku pieeju medikamentiem, tostarp arī inovatīviem preparātiem, paplašinot zāļu saņēmēju loku.

Arī sirds un asinsvadu slimību jomā šogad kompensācijas sistēmā iekļauts pirmais jaunākās paaudzes medikaments, taču šādām zālēm noteikti jābūt vairāk, jo ilgtermiņā tās rada ievērojamu ietaupījumu valsts budžetā, paziņojumā masu medijiem uzsver V.Bolēvics.

 

www. farmacija-mic.lv

 

 

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*