Sākums » Farmācija » Zāļu ražotāji publiskos pērn ārstiem un veselības aprūpes organizācijām sniegto finansiālo atbalstu
Zāļu ražotāji publiskos pērn ārstiem un veselības aprūpes organizācijām sniegto finansiālo atbalstu

Zāļu ražotāji publiskos pērn ārstiem un veselības aprūpes organizācijām sniegto finansiālo atbalstu

2016. gada 31. marts ir termiņš, līdz kuram farmācijas uzņēmumiem ir jāiesniedz Veselības inspekcijā informācija par 2015. gadā sniegto finansiālo un nefinansiālo atbalstu veselības aprūpes organizācijām, biedrībām, asociācijām, ziņo Starptautisko inovatīvo farmācijas firmu asociācija (SIFFA). Šī datu publiskošana notiks saskaņā ar izmaiņām Ministru kabineta noteikumos Nr. 378 ”Zāļu reklamēšanas kārtība un kārtība, kādā zāļu ražotājs ir tiesīgs nodot ārstiem bezmaksas zāļu paraugus’’. Šīs izmaiņas Latvijā tapa pēc farmācijas nozares asociāciju – SIFFA un Latvijas Patentbrīvo medikamentu ražotāju asociācijas (LPMA) – iniciatīvas. Izmaiņu mērķis ir nodrošināt augstākas kvalitātes caurskatāmību par nozares un veselības aprūpes organizāciju (VAO) un veselības aprūpes speciālistu (VAS) sadarbību, norāda zāļu ražotāju asociācijas.

Eiropas farmaceitisko rūpniecību un asociāciju federācija (EFPIA) un tās dalīborganizācijas (t.sk. SIFFA) jau ilgstoši (attiecīgi – kopš 1992. gada un 2007. gada) darbojas saskaņā ar nozari pašregulējošiem kodeksiem un citiem normatīviem dokumentiem, kas strikti regulē tās sadarbību ar VAS un VAO, nodrošinot godīgumu un ētiskumu, ko sagaida pacienti, valstu valdības un citas ieinteresētās puses. Zāļu ražotāju ētikas standartu nepārtrauktas pilnveides jaunākais solis ir Atklātības kodekss (EFPIA Code on Disclosure of Transfers of Value from Pharmaceutcial Companies to Healthcare Professionals and Healthcare Organisations), kas Eiropā pieņemts 2013. gadā, bet Latvijā SIFFA un LPMA to apstiprināja 2014. gadā. Savukārt Ministru kabineta noteikumos Nr. 378 pēc farmācijas nozares iniciatīvas iestrādātās prasības par zāļu ražotāju atbalsta VAS un VAO publiskošanu vistiešākajā mērā izriet no Atklātības kodeksa nosacījumiem, skaidro ražotāju organizācijas. SIFFA un LPMA iniciatīvu atbalsta arī Biofarmaceitisko zāļu ražotāju asociācija Latvijā (BRAL).

 “Zāļu ražotāji ir pirmie veselības aprūpes nozarē, kas nāk klajā ar šādu atklātības iniciatīvu. Atklātības kodekss, kas ir saistošs SIFFA un LPMA biedriem, un mūsu priekšlikums tā nosacījumus iekļaut Latvijas normatīvajos aktos, ir atbilde uz sabiedrības arvien pieaugošajām gaidām, lai sadarbība starp farmācijas nozari un veselības aprūpes speciālistiem un veselības aprūpes organizācijām būtu ētiska, godīga un caurskatāma,” skaidro SIFFA valdes priekšsēdētāja Anda Blumberga.

LPMA valdes priekšsēdētājs Egils Einārs Jurševics norāda: “Atklātības principu ieviešana, atbilstoši Atklātības kodeksam un MK noteikumiem Nr. 378, ir tikai pirmais solis atklātības iniciatīvas attīstībā Latvijā. SIFFA un LPMA aicina šai iniciatīvai pievienoties arī citus nozares spēlētājus – medicīnisko tehnoloģiju, iekārtu, laboratorisko reaģentu ražošanas un citas kompānijas. Caurskatāmība veselības nozarē ir nozīmīgs sabiedrības un pacientu uzticības priekšnosacījums.”

Savukārt BRAL valdes loceklis Jānis Siliņš pauž: “Veselības aprūpes speciālistu un farmācijas nozares sadarbībai dažādu slimību izpētē un efektīvu zāļu atklāšanas procesā ir cienījamas un ilglaicīgas tradīcijas. Šī partnerība ir būtisks priekšnosacījums jaunām inovācijām, kas paver iespējas ārstēt pacientus ar labākiem rezultātiem, uzlabot un pagarināt viņu dzīves kvalitāti un dzīvildzi. No tā iegūst gan sabiedrība kopumā, jo samazinās mirstības un saslimstības rādītāji, gan pacienti, kuriem paveras jaunas ārstēšanas iespējas, gan ārsti, kuri apgūst jaunas zināšanas slimību ārstēšanā.”

Farmācija ir zinātnē balstīta nozare, kuras attīstības dzinējspēks ir sadarbība ar medicīnas profesionāļiem – pētniekiem un praktiķiem. Tikai šādas sadarbības rezultātā iespējami aizvien jauni un inovatīvi atklājumi, kas paver daudz plašākas un efektīvākas iespējas ārstēt pacientus, uzlabot viņu dzīves kvalitāti un pagarināt dzīvildzi, skaidro zāļu ražotāju oraganizāciju pārstāvji. Turklāt sadarbība starp farmaceitisko industriju un veselības aprūpes speciālistiem un organizācijām būtiski un pozitīvi ietekmē arī mediķu profesionālās izaugsmes iespējas un tālākizglītību, jo īpaši ņemot vērā to, ka ārstiem nemitīgi jāpilnveido savas prasmes un zināšanas, ko valsts atbilstoši nenodrošina, norāda asociācijas.

Asociācijas atgādina, ka, saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 378 “Zāļu reklamēšanas kārtība un kārtība, kādā zāļu ražotājs ir tiesīgs nodot ārstiem bezmaksas zāļu paraugus’’, farmaceitiskajām firmām līdz 31. martam Veselības inspekcijā jāiesniedz informācija par 2015. gadā sniegto finansiālo un nefinansiālo atbalstu ārstniecības iestādēm, biedrībām, nodibinājumiem. Aprīlī  informācija tiks publicēta Veselības inspekcijas tīmekļa vietnē (www.vi.gov.lv) un būs pieejama tur divus gadus.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*