Sākums » Farmācija » Zāļu reģistrs tagad modernizēts, pilnveidots un pielāgots mobilajām ierīcēm

Zāļu reģistrs tagad modernizēts, pilnveidots un pielāgots mobilajām ierīcēm

Lai informācijas meklēšanu par Latvijā reģistrētām un izplatītām zālēm padarītu ērtāku un Zāļu reģistrs kļūtu par vēl noderīgāku ikdienas rīku farmaceitiem, ārstiem un ikvienam lietotājam, Zāļu valsts aģentūra  (ZVA) ir pilnveidojusi Reģistra tiešsaistes meklētāju. Reģistram piešķirts jauns izskats un pilnveidots tehniskais risinājums, kas tagad ir pielāgots arī lietošanai mobilajās ierīcēs, ieviesti jauninājumi un ievērojami atvieglota meklēšanas forma. Zāļu reģistrs ir pieejams ZVA tīmekļa vietnes sānā esošā sadaļā “Zāļu reģistrs”.

Ņemot vērā zāļu starptautiskā nepatentētā nosaukuma pieaugošo lomu ārstniecības personu ikdienas darbā, arī Reģistra meklētājs ir pakārtots tam, lai atvieglotu zāļu meklēšanu un identificēšanu pēc starptautiskā nepatentētā nosaukuma.

Reģistrā ir ērti sagrupēta papildu parametru pievienošana. Piemēram, uzreiz atlasīt tikai recepšu vai bezrecepšu zāles, vai arī skatīt tikai Kompensējamo zāļu sarakstā (KZS) iekļautās vai KZS references jeb lētākās zāles līdzvērtīgas iedarbības zāļu grupā. Pie papildu informācijas ir iespēja skatīt norādes par lietošanu pacientiem, kuri ir vecāki par 75 gadiem, un par zāļu lietošanu sportā, kā arī papildus ir sniegta iespēja redzēt, vai zāles ir piemērotas bērniem līdz 18 gadu vecumam. Reģistrā pie zālēm ir informācija (speciāla norāde) par to, vai konkrētās zāles ir vai nav apstiprinātas lietošanai bērniem. Tāpat Reģistrā ir iespējams kombinēt papildu atlasīšanas parametrus. Piemēram, atlasīt visas bērniem domātās zāles, kā arī atlasīt visas kompensējamās bērniem paredzētās zāles.

Reģistrā ir iespējams skatīt konkrētu zāļu pilnīgu informāciju – lietošanas instrukciju, zāļu aprakstu, iepakojumu, informāciju par atlikušajiem kompensējamo zāļu krājumiem lieltirgotavās un to, kurās lieltirgotavās zāles ir pieejamas, vēstules veselības aprūpes speciālistiem un izglītojošus materiālus par zāļu lietošanas riskiem un citu informāciju.

Norāde “Rādīt tikai iepakojumus, kam paziņota cena” nozīmē, ka ir uzsākta un/vai tiek turpināta šo zāļu iepakojumu izplatīšana Latvijā, jo reģistrācijas apliecības īpašniekam pirms zāļu izplatīšanas uzsākšanas ir jāinformē Zāļu valsts aģentūra par konkrēto zāļu cenu. Piemēram, ja zāles ir reģistrētas, bet vēl nav sākta to izplatīšana Latvijā, šīm zālēm nav norādīta maksimāli pieļaujamā aptiekas cena, lai gan Reģistrā ir iekļautas pilnīgi visas reģistrētās zāles, arī tās, kuras dažādu apsvērumu dēļ netiek Latvijā izplatītas.

Zāļu reģistra sākuma lapā ir atsevišķi izdalītas trīs pamatsadaļas: diagnozes un zāles, Nacionālā veselības dienesta (NVD) kompensējamo zāļu saraksts un Meds 75+ (informācija par zāļu lietošanu senioriem).

Sadaļa “Diagnozes un zāles” piedāvā redzēt slimību grupas un ATĶ klasifikatora kodu. Pēc ATĶ koda meklējot zāles, ir iespēja meklēt zāles noteiktai slimību grupai. Piemēram, atrast sarakstu ar zālēm, kas paredzētas elpceļu slimību ārstēšanai.

Atverot “NVD kompensējamo zāļu sarakstu”, var atlasīt tikai KZS iekļautās zāles.

Sadaļa “Meds75+”, satur informāciju par aktīvo vielu lietošanu gados vecākiem cilvēkiem, kas ietver gandrīz 500 vielu vai to kombināciju klasifikāciju un ieteikumus to lietošanai cilvēkiem, kas ir vecāki par  75 gadiem. Zāļu aktīvo vielu nosaukumiem ir pievienots iedalījums A, B, C un D kategorijās, kas norāda uz to, cik attiecīgās aktīvās vielas ir piemērotas lietošanai cilvēkiem, kas ir vecāki par 75 gadiem. Katras farmaceitiskās vielas apraksts ietver informāciju par būtiskākajiem riskiem un brīdinājumiem, kā arī biežākajām blaknēm un mijiedarbību.

Zāļu reģistrā saglabātas visas līdz šim esošās iespējas

  • Simboli:
    • “KZS R” – proti, KZS iekļautais references jeb lētākais medikaments.
    • “KZS L” – lētākais medikaments līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāļu grupā, ja tajā nav noteikts references medikaments.
    • “KZS L1-L5” – nākamās lētākās kompensējamās zāles pēc references zālēm vai pēc lētākajām zālēm līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāļu grupā (jeb nākamās lētākās pēc zālēm, pie kurām ir simboli “KZS R” vai “KZS L”).

Ja Reģistrā pie konkrētu zāļu nosaukuma ir simbols “KZS R” vai “KZS L”, bet šīs zāles nav pieejamas lieltirgotavās (t.i., pie šo zāļu nosaukuma ir redzams sarkans krusts “X”), tad aptiekā pret ārsta izrakstītu īpašo recepti, kurā ir norādīts aktīvās vielas nosaukums, jāizsniedz nākamās lētākās kompensējamās zāles, kuras atzīmētas ar simbolu “KZS L1”. Savukārt, ja nav pieejamas ne ar “KZS R” vai “KZS L”, ne ar “KZS L1” apzīmētās zāles, tad minētajā gadījumā jāizsniedz nākamās lētākās KZS iekļautās zāles, kas ir apzīmētas ar “KZS L2” (numurs pie simbola norāda secību – pirmais līdz piektais lētākais medikaments).

  • Reģistra meklētājā arī ir iekļauta informācija par paredzamo zāļu piegādes atjaunošanas datumu gadījumos, ja pacientam nepieciešamās zāles uz laiku nav pieejamas Latvijā.
  • Atlasīto zāļu sarakstus var kārtot pēc pieejamības kolonnām (piemēram, sakārtot un atlasīt tikai pieejamās zāles), kā arī kārtot, sākot ar zālēm ar zemāko cenu un tā augošā secībā.

Zāļu reģistrs ir datubāze, kurā iekļauta oficiāla, aktuāla un visaptveroša informācija par Latvijā reģistrētām un izplatītām zālēm, ietverot arī Eiropā centralizēti reģistrētas zāles.

Lai abpusējā radošā sadarbībā Reģistru varētu pilnveidot atbilstoši Jūsu interesēm un tas kļūtu par būtisku informācijas avotu un palīgu katra ikdienā, ZVA gaida Jūsu ierosinājumus un ieteikumus pilnveidei uz info@zva.gov.lv

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.