Sākums » Farmācija » ZVA aicina zāles iegādāties tikai licencētās interneta aptiekās
ZVA aicina zāles iegādāties tikai licencētās interneta aptiekās
Avots: ZVA.

ZVA aicina zāles iegādāties tikai licencētās interneta aptiekās

Zāļu valsts aģentūra (ZVA) sadarbībā ar Veselības inspekciju (VI) aicina būt piesardzīgiem un zāles  iegādāties tikai licencētās interneta vietnēs, tostarp neriskēt, aizdomīgās interneta vietnēs mēģinot nopirkt, iespējams, viltotas vakcīnas pret Covid-19, jo šīs vakcīnas internetā vispār netiek pārdotas.

Viltotas zāles ir neīstas zāles, kuras tirgotāji cenšas pārdot kā  īstas vai reģistrētas zāles. Tajās var būt nepareiza aktīvā viela, kā arī tās var nebūt zālēs vispār vai arī būt nepareizā daudzumā. Šādu produktu lietošana rada nopietnus veselības traucējumus vai pasliktināšanos, uzsver valsts institūcijas.

Lai pasargātu sevi no krāpniekiem, zāles drīkst iegādāties tikai tādās vispārēja tipa aptiekās vai tiešsaistes aptiekās, kurām licenci darbībai Latvijā izsniegusi Zāļu valsts aģentūra. Jāņem vērā, ka tiešsaistes aptiekās nopērkamas tikai bezrecepšu zāles.

Visām Latvijā likumīgi strādājošām tiešsaistes aptiekām ir vienota pazīšanas norāde – logotips, ar kura palīdzību tiek apstiprināts, ka attiecīgā interneta aptieka darbojas likumīgi. Šo logotipu jeb pazīšanās zīmi veido taisnstūris ar zaļām horizontālām svītrām un baltu krustu taisnstūra viduslīnijas kreisajā pusē. Zem šī taisnstūra atrodas tās ES dalībvalsts karogs, kurā attiecīgā interneta aptieka ir licencēta (Latvijā – mūsu valsts karogs).

Pirms zāļu iegādes internetā, pārbaudiet, vai tīmekļvietnei, kurā zāles piedāvā iegādāties, ir attiecīgais logotips un uzklikšķiniet uz tā. Jūs pāradresēs uz nacionālās atbildīgās iestādes tīmekļvietni – Latvijā uz Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietni, kur redzams visu likumīgi strādājošo tiešsaistes aptieku saraksts. Ja apmeklētā interneta aptieka nav iekļauta sarakstā, neiegādājieties zāles no šīs vietnes.

Savukārt Veselības inspekcija vērš uzmanību, ka šobrīd visas vakcīnas, kas ir paredzētas mediķu un sabiedrības vakcinācijai pret Covid-19 visā pasaulē tiek izplatītas vienīgi valsts iepirkumu ietvaros un netiek izplatītas komerciālos nolūkos.

Visi piedāvājumi iegādāties vakcīnas sociālajos tīklos vai jebkurā tīmekļvietnē ir vai nu krāpšana, vai viltojuma izplatīšanas mēģinājums.

VI aicina nepirkt zāles “no rokas” internetā vai no privātpersonām, kas izplata zāles! Lai arī cik kārdinoša šķiet iespēja zāles iegādāties lētāk, inspekcija norāda, ka tas nekādā gadījumā nav droši, jo nav iespējams izsekot zāļu izplatīšanas posmus.

Viltotas zāles pēc izskata var būt līdzīgas oriģinālām zālēm un var neizraisīt acīmredzamu nevēlamu reakciju, tomēr tās var arī neveicināt slimības ārstēšanu, vai neuzlabot veselības stāvokli, kādam tās ir paredzētas vai var izraisīt nopietnus apdraudējumus veselībai, tostarp nāvi.

Pērc zāles drošā vietā – aptiekā!

Zāļu izplatīšana Latvijā ir atļauta tikai tad, ja saņemta speciāla atļauja (licence) attiecīgajam uzņēmējdarbības veidam. Tas nozīmē, ka nav atļauts izplatīt zāles ar tīmekļa vietņu vai sociālo tīklu, piemēram, Facebook, ss.com u.c., starpniecību. Arī pārdot sev nederīgas zāles nedrīkst!

Farmācijas likumā ir noteikts, ka par tādu darbību veikšanu, kurām nepieciešama speciālā atļauja (licence), bez šādas speciālās atļaujas (licences) piemēro naudas sodu fiziskajai personai no 1000 līdz 4000 eiro, bet juridiskajai personai — 10 000 līdz 40 000 eiro.

Licencēto aptieku saraksts, kuras veic bezrecepšu zāļu izplatīšanu, izmantojot internetu, ir pieejamas Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē www.zva.gov.lv sadaļā – “Pacientiem un sabiedrībai” – “Zāļu iegāde” – “Tiešsaistes aptiekas”. Savukārt Eiropas Savienībā  (ES) licencēto aptieku saraksts pieejams EZA tīmekļvietnē.

 

www.farmacija-mic.lv

Viens komentārs

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*