Sākums » Farmācija » ZVA tās funkciju pārdali uzskata par mēģinājumu vājināt šo institūciju

ZVA tās funkciju pārdali uzskata par mēģinājumu vājināt šo institūciju

Veselības ministrijas (VM) izstrādātais rīkojuma projekts par Zāļu valsts aģentūras (ZVA) funkciju pārdali ir tapis steigā un līdz ar to bez padziļināta izvērtējuma, paziņojumā masu medijiem norāda ZVA. Ziņa par to, ka tapis šāds dokuments, plašāku sabiedrību un iesaistītās iestādes, tai skaitā ZVA, sasniegusi vēlā 21. augusta pēcpusdienā. Diemžēl aģentūrai nav bijis iespējams iepazīties ar plānotās reorganizācijas koncepciju, kā arī pats rīkojuma dokuments joprojām neesot pieejams, norāda aģentūra.

Kā vēsta VM ziņa medijiem 21. augustā, rīkojuma projekts paredz trīs ZVA funkciju – farmaceitiskās darbības licencēšanas, farmaceitiskās darbības atbilstības novērtēšanas un zāļu klīniskās izpētes atļauju izsniegšanas – nodošanu Veselības ministrijai un Veselības inspekcijai (VI). Lai gan reorganizācija tiek pamatota ar valsts pārvaldes resursu optimizāciju un administratīvā sloga mazināšanos, ZVA uzskata, ka resursu ietaupījums ir visai nosacīts, jo VM būs jāveido un jāfinansē jaunas amata štata vietas, bet līdz šim veiksmīgi funkcionējošā ZVA klientu apkalpošanas centra (“vienas pieturas aģentūras”) vietā uzņēmējiem būs jāvēršas vismaz trīs dažādās iestādēs (VM, VI un ZVA).

Nododot VI farmaceitiskās darbības atbilstības novērtēšanu un pamatojot to ar funkciju dublēšanās novēršanu, kā arī inspekcijas tiesībām uzlikt administratīvos sodus pārkāpuma gadījumā, ir radīts maldīgs priekšstats par ZVA atbilstības pārbaudēm un VI uzticēto kontroles funkciju. Tās ir divas pilnīgi dažādas lietas un to institucionāla nošķiršana rada pamatu objektīvam un neatkarīgam vērtējumam, uzsver aģentūra.

Pamatojot zāļu klīniskās izpētes izvērtēšanas un atļauju izsniegšanas funkcijas nodošanu VM, ministrija atsaucas uz jauno Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu par zāļu klīnisko izpēti. Lai gan Regula paredz zāļu klīnisko pētījumu izvērtēšanas kārtības maiņu, koordinējot ētikas komiteju darbu, ētikas komiteju stiprināšana nav saistīta ar nacionālās kompetentās iestādes pētījumu atļauju izsniegšanas nodaļu juridisko statusu vai izmaiņām šai statusā, skaidro ZVA. Tā kā klīnisko pētījumu ētikas komiteju neatkarības princips būtu jāsaglabā arī turpmāk, ZVA nav saprotams aģentūras struktūrvienības plānotās pārcelšanas pamatojums.

Trešā funkcija, kuru no ZVA vēlas pārņemt ministrija, ir aptieku un zāļu lieltirgotavu licencēšana, kuru ministrija pamato ar apgalvojumu, ka tādējādi būs iespēja operatīvāk izvērtēt šī procesa efektivitāti, lai optimizētu aptieku licencēšanas kārtību. VM ir paredzējusi veidot koleģiālu institūciju, licencēšanas komiteju, taču ZVA jau vairākus gadus darbojas šāda koleģiāli veidota komisija. Lai optimizētu licencēšanas procesu, būtu veicami grozījumi attiecīgos Ministru kabineta noteikumos, ņemot vērā ieteikumus, kas bijuši plaši diskutēti Farmācijas jomas konsultatīvajā padomē vēl tad, kad tā aktīvi darbojās, pauž ZVA.

Ministriju funkcijas ir veidot nozares politiku un koordinēt šīs politikas ieviešanu, nevis nodarboties ar uzraudzību, kontroli, licencēšanu. Lai gan Valsts pārvaldes iekārtas likuma 15.panta pirmā daļa noteic, ka Ministru kabinets izveido, reorganizē un likvidē tiešās pārvaldes iestādi, ievērojot valsts pārvaldes principus, veicot funkciju izvērtējumu, aģentūra norāda, ka šāds funkciju izvērtējums nav noticis. ZVA līdz šim ir strādājusi un īstenojusi savas funkcijas no ieņēmumiem par maksas pakalpojumiem, t.i. – tam nav tērēti valsts budžeta līdzekļi. Tāpēc bažas raisa VM iecere atsevišķas funkcijas turpmāk finansēt no valsts budžeta līdzekļiem. Tas nozīmētu, ka šim darbam VM un VI būtu nepieciešami papildu valsts budžeta līdzekļi.

ZVA ir ieguldīts nopietns darbs, lai no 2004. gada izveidotu Eiropas standartiem atbilstošu darba praksi, kas balstās uz nu jau pieredzējušiem un starptautiski atzītiem ekspertiem. Šīs funkcijas aģentūrā ir starptautiski auditētas un sertificētas. Citā iestādē šis process būs jāsāk no izejas pozīcijām. ZVA integrētā kvalitātes vadības sistēma un tās pārvaldība nav tehniski pārvietojama. Zinot šos apsvērumus, grūti vērtēt iecerēto aģentūras reorganizācijas procesu citādi kā neatkarīgas farmācijas jomas atbildīgās institūcijas vājināšanu, kas nevis atvieglotu un padarītu ērtāku mūsu komersantu darbu, bet tieši otrādi, mazinātu to konkurences spēju starptautiskā mērogā un investīciju piesaisti. Latvijai ir vajadzīga stipra un prasīga publiskā pārvalde, skaidra, caurskatāma un prognozējama likumdošana, profesionāli, starptautiski atzīti un motivēti eksperti, paziņojumā presei norāda ZVA.

 

www.farmacija-mic.lv

 

Viens komentārs

  1. Būtu priecājušies, būs mazāk sūdzību!
    Nu un darba ar mazāk, vairāk laika dzert kapiju!

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*