Sākums » Jaunākie raksti » Aptiekās trūkst lētāko valsts kompensējamo asinsspiediena regulēšanas medikamentu

Aptiekās trūkst lētāko valsts kompensējamo asinsspiediena regulēšanas medikamentu

Aptiekās trūkst divu lētāko valsts kompensējamo medikamentu asinsspiediena un sirdsdarbības regulēšanai.

Kopš decembra beigām un janvāra sākuma konkrētie medikamenti, kurus 75% apmērā kompensē valsts, nav pieejami Latvijas zāļu lieltirgotavās. Palikuši vien daži iepakojumi atsevišķās aptiekās.

Kompensējamo zāļu sarakstā iekļautām divām references jeb lētākajām zālēm sirdsdarbības un asinsspiediena regulēšanai šobrīd ir piegādes pārtraukums ražošanas sarežģījumu dēļ.  Zāles satur nebivololu. Lētāko kompensējamo zāļu paciņa pacientam izmaksā virs diviem eiro. Zaļu ražotāji sola, ka viens no medikamentiem tiks atkal piegādāts 6.februārī, bet otrs – martā.

Klientiem ir pieejami alternatīvi medikamenti, kas arī ir kompensējamo zāļu sarakstā, bet izmaksās četras reizes dārgāk. Pieejamas arī citas zāles, kuras savukārt valsts nekompensē.

Kā sociālajos medijos izplatītajā paziņojumā skaidro Nacionālais veselības dienests, ja lētākās zāles nav pieejamas īslaicīgi, pacientiem aptiekā tiek piedāvātas līdzvērtīgas valsts kompensētās zāles. Savukārt, ja nepieejamība ir ilgstoša, tad NVD ir tiesīgs veikt izmaiņas kompensējamo zāļu sarakstā, nosakot references statusu nākošajam lētākajam medikamentam.

Zāļu valsts aģentūra iesaka iedzīvotājiem pirms došanās uz aptieku izmantot aģentūras tīmekļvietnē pieejamo Aptieku karti, lai piezvanītu tuvākajai aptiekai un uzzinātu par konkrētu zāļu pieejamību tajā un par to saņemšanas iespējām.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču nodaļas vadītāja Dagnija Bērziņa situāciju vērtē kā normālu, norādot, ka īpaši iztrūkumi nav un zāļu pieejamība vienmēr ir dinamiska. “Jebkurā brīdī var būt pieejams kāds medikaments un kāds cits var nebūt,” pauda Bērziņa.

Bērziņa gan piebilda, ka zaļu ražotāji solījuši līdz pirmdienai, 8.janvārim, apzināt citas valstis un noskaidrot, vai iespējams zāles ievest no tām.

Avots: LETA

 

 

 

Savukārt NVD informē, ka minētās zāles “Nebivolol” joprojām ir kompensējamo zāļu sarakstā. Aizvadītā gada nogalē zāļu piegāde esot notikusi kā ierasts un pieprasījums nav pēkšņi audzis.

Saskaņā ar ZVA tīmekļvietnē pieejamo informāciju zāļu ražotājs piegādi plāno atjaunot februāra sākumā.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*