Sākums » Jaunākie raksti » Diskutē par jauno onkoloģijas rīcības plānu

Diskutē par jauno onkoloģijas rīcības plānu

Ceturtdien, 6.oktobrī veselības ministre Anda Čakša tikās ar ārstu profesionālo asociāciju, onkoloģijas pacientu organizāciju, kā arī slimnīcu pārstāvjiem, lai pārrunātu sagatavoto rīcības plānu onkoloģijas jomā 2017.-2020.gadā, ziņo Veselības ministrija (VM).

Tikšanās rīkota, lai kopā ar onkoloģijas jomas speciālistiem, pacientu organizācijām, ārstu profesionālajām organizācijām analizētu onkoloģijas plānā noteiktās prioritātes, kas vērstas uz pacientu savlaicīgu onkoloģisko slimību prevenciju, diagnostiku, ārstēšanu un aprūpi.

Onkoloģiskās slimības tradicionāli ir otrs izplatītākais nāves cēlonis Latvijā aiz sirds un asinsvadu slimībām. Katru gadu vēzi atklāj aptuveni 11 000 pacientu, savukārt uzskaitē 2015.gada beigās bija 74 500 pacienti.

Veselības aprūpes pakalpojumu pieejamībā onkoloģiskie pacienti saskaras ar gaidīšanas rindām gan uz izmeklējumiem, gan ārstēšanu. Gaidīšanas laiks svārstās no dažām dienām līdz pat 6 mēnešiem, piemēram, gaidīšanas rinda dažās ārstniecības iestādēs uz kodolmagnētiskās rezonanses izmeklējumu. Minētais faktors negatīvi iespaido iedzīvotāju savlaicīgu vēršanos pie ārsta veselības problēmu gadījumos, kas ir īpaši nozīmīgi onkoloģisko saslimšanu gadījumā. Lai gan pakāpeniski pieaug agrīni atklāto gadījumu skaits – 2009.gadā ar 1.stadiju uzskaitē uzņemti 21,7% pacientu, 2014.gadā – 29,4% pacientu, bet 2015.gadā – 27,8%. Joprojām saglabājas augsts 3.stadijā (2009.gadā – 18,3%, 2014.gadā – 16,5% un 2015.gadā – 16,4%) un 4.stadijā (attiecīgi 21,0%, 20,6% un 2015.gadā 20,5%) diagnosticēto gadījumu īpatsvars, norāda VM.

Ministrija uzsver, ka agrīna vēža atklāšana ir viens no būtiskiem faktoriem veselības atgūšanā. Pirmā gada letalitāte un piecu gadu dzīvildze (pacientu ar ļaundabīgo audzēju izdzīvotība piecus gadus un ilgāk pēc ļaundabīgā audzēja diagnosticēšanas) ir saistāma ar audzēja stadiju diagnozes noteikšanas brīdī – 2014.gadā vēlīni diagnosticētajiem audzējiem (4.stadijā) pirmā gada letalitāte ir 74,2%, bet agrīni diagnosticētiem audzējiem (1.stadijā) – 4,6%. Savukārt, piecu gadu dzīvildze 4.stadijā 2010.gadā diagnosticētajiem audzējiem ir tikai 8,8%, bet 1.stadijā 81,3%.

Onkoloģijas plāna mērķis ir uzlabot onkoloģisko saslimšanu agrīnu diagnostiku, palielinot 1.un 2.vēža stadijā diagnosticēto pacientu īpatsvaru vismaz līdz 60% no kopējā uzskaitē uzņemto pacientu skaita, un nodrošināt savlaicīgu ārstēšanu biežākajās ļaundabīgo audzēju lokalizācijās.

Nepieciešams arī paaugstināt vēža skrīninga aptveri, sasniedzot mērķa grupu atsaucību dalībai vēža skrīningā vismaz līdz 75% no mērķa, kā arī paplašināt paliatīvās aprūpes pieejamību onkoloģiskajiem pacientiem

Veselības ministre A.Čakša uzsver, ka vēzis ir viena no bīstamākajām saslimšanām, tomēr tā ir ārstējama slimība, ko pierāda pasaules pieredze. “Mans mērķis ir panākt, lai arī Latvijā šī saslimšana nenozīmētu nāves spriedumu. Šim mērķim jau nākamā gada budžetā onkoloģijas plāna realizācija jānovirza 12,2 miljoni eiro,” norāda A.Čakša.

VM atgādina, ka jau no šā gada 1.oktobra ir spēkā stājusies jauna kārtība, lai nodrošinātu savlaicīgāku un efektīvāku izmeklēšanas un ārstēšanas uzsākšanu pacientiem, kuriem ir medicīniski pamatotas aizdomas par ļaundabīgu audzēju. Uzlabojumi paredzēti gan ļaundabīgo audzēju primārajā diagnostikā, gan ģimenes ārstu un ārstniecības iestāžu darbā gadījumos, kad, pamatojoties uz medicīniskām indikācijām, radušās aizdomas par onkoloģisku slimību.

Jaunā kārtība paredz, ka pacientus, kuriem ir medicīniski pamatotas aizdomas par ļaundabīgu audzēju, savlaicīgākas izmeklēšanas un ārstēšanas uzsākšanai, ģimenes ārsti varēs nosūtīt nepieciešamo izmeklējumu veikšanai un šie izmeklējumi attiecīgai ārstniecības iestādei tiks apmaksāti pēc fakta – virs līgumos ar NVD noteiktā pakalpojumu apjoma (kvotas). Tas ļaus saņemt pacientam nepieciešamos izmeklējumus 10 darbadienu laikā no vēršanās ārstniecības iestādē.

Savukārt pēc diagnostisko izmeklējumu rezultātu izvērtēšanas, pamatotu aizdomu par onkoloģisku saslimšanu gadījumā, ģimenes ārsts (vai ģimenes ārsta prakses māsa), vienojoties ar pacientu, pieteiks pacienta apmeklējumu specializētā onkoloģiskajā ārstniecības iestādē. Arī šī ārsta onkologa vizīte ārstniecības iestādēm tiks apmaksāta virs līgumos ar NVD noteiktā pakalpojumu apjoma (kvotas), tādējādi ļaujot nodrošināt pakalpojumu sniegšanu savlaicīgi – 10 darba dienu laikā no vēršanās ārstniecības iestādē, ziņo VM.

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*