Sākums » Jaunākie raksti » E-veselības sistēma liedz rezidentiem ārstēt savus pacientus
E-veselības sistēma liedz rezidentiem ārstēt savus pacientus

E-veselības sistēma liedz rezidentiem ārstēt savus pacientus

E-veselības sistēmā rezidenti nevar izrakstīt zāļu receptes, kā rezultātā nespēj ārstēt savus pacietus, nacionālai ziņu aģentūrai LETA paudis Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs.

Viņš norādījis, ka visvairāk no šī lieguma rezidentiem strādāt ar sistēmu cieš slimnīcas, kurās rezidenti galvenokārt strādā, turklāt nereti brīvdienās, sestdienās un svētdienās lielākais darbs slimnīcā gulstas tieši uz rezidentu pleciem. Ārsti šajā laikā nestrādā, taču, tā kā rezidents nedrīkst izrakstīt recepti, viņam savs pacients jāpalaiž mājās bez ārstēšanas.

Kalējs uzskata, ka no šādas sistēmas cietīs arī pacienti, jo kaut arī rezidējošs, bet arī rezidents ir ārstējošais ārsts. Biedrības priekšsēdētājs ir neizpratnē, kāpēc, piemēram, piektā gada rezidents, kuram ir ļoti laba pieredze, nevar ārstēt savu pacientu tikai tāpēc, ka sistēma to viņam aizliedz.

Pēc biedrības vadītāja paustā, gadā slimnīcās vidēji nonāk 240 rezidenti, kā rezultātā piecu gadu laikā būs vairāk nekā 1000 ārstu, kuriem ir diplomi un kuri ir daudz mācījušies, bet “netiek pie šprices” un nespēj ārstēt savu pacientu.

Kalēju saistībā ar e-veselību satrauc ne tikai liegums rezidentiem ar to pilnvērtīgi strādāt, bet arī daudzi citi jautājumi, kas vēl nav atrisināti. Piemēram, slimnīcas saskaras ar grūtībām anulēt e-darbanespējas lapas, kā rezultātā darba devēji mēdz samaksāt par lapu, kas tikusi atcelta.

Tāpat Kalējs norādījis uz to, ka, pēc Nacionālā veselības dienesta datiem, redzams, ka izrakstīto e-recepšu skaits ir krietni lielāks nekā izsniegto, kas nozīmē, ka liela daļa cilvēku zāles nemaz nav saņēmuši un palikuši bez ārstēšanas. “Tur kaut kas nav pareizi,” teicis biedrības priekšsēdētājs.

Vienlaikus viņš skaidrojis, ka līgumus par e-veselību noslēguši apmēram 2000 ārstu, kas ir trešā daļa no visiem Latvijas ārstiem, un tas nozīmē, ka divas trešdaļas ārstu, piemēram, gastroenterologi, šajā sistēmā nav iekļauti.

Kalējs nav sajūsmā par e-veselību, viņaprāt, sistēmai iztērēto naudu varēja iztērēt daudz lietderīgāk – novirzīt rindu samazināšanai un pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai, ziņo LETA.

www.farmacija-mic.lv

2 komentāri

  1. oi,pamodās ! Rezidentiem nav pieeja! Labāk būtu satraukušies par to,ka pieeja nav māsām un ārsta palīgiem! Mana ģimenes ārste strādā 2 praksēs un ir jau izplānojusi kā apčakarēt šo likumu – savu ID karti viņa atstāšot māsiņai ,lai viņa var hroniķiem izrakstīt receptes,bet ar bankas karti braukšot uz otru praksi strādāt.

  2. Jā, tā tik ir programma! Kas to būtu domājis, ka tik ilgā laikā nekas – NEKAS labs nav izgudrots!

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.