Sākums » Ārzemēs » Igaunijas sociālo lietu ministrs pauž: aptieku darbība jāvērš uz veselības aprūpi, ne peļņu
Igaunijas sociālo lietu ministrs pauž: aptieku darbība jāvērš uz veselības aprūpi, ne peļņu

Igaunijas sociālo lietu ministrs pauž: aptieku darbība jāvērš uz veselības aprūpi, ne peļņu

Aptieku darbībai vajadzēt būt vērstai uz veselības aprūpi, nevis peļņu, tā Igaunijas sabiedriskajam medijam ERR paudis sociālo lietu ministrs Tanels Kīks (Tanel Kiik).

Igaunijas normatīvie akti paredz, ka no nākamā gada 1.aprīļa  aptiekas uzņēmuma kontrolpakete drīkstēs piederēt tikai farmaceitiem, tāpēc zāļu vairumtirgotājiem no savām daļām uzņēmumos jāatsakās. Kā ziņo Baltic News Network (BNN), zāļu lieltirgotavas šo likumprojektu kritizējušas, tomēr līdz šim valdība nozares pārmetumus ignorējusi.

Taču Igaunijas parlamenta Sociālo lietu komisijā vairāki deputāti arī sākuši apšaubīt aptieku reformu. Vēlāk izrādījies, ka valdošā Centra partija pieņēmusi 100 000 eiro ziedojumu no Ivara Vendelina (Ivar Vendelin), zāļu lieltirgotavas “Magnum” īpašnieka Margusa Linnamē (Margus Linnamäe) biznesa partnera.

Kīks ERR gan noliedzis, ka ziedojumam ir saistība ar parlamenta komisijas domu maiņu, un paudis savu atbalstu iecerētajām izmaiņām, uzsverot, ka šādi varēs izvairīties no interešu konfliktiem un tas palielinās farmaceitu ietekmi, kuri, strādājot aptiekā, labāk pārzina cilvēku vajadzības. Kīks gan neatbalsta to, ka bezrecepšu medikamentus Igaunijā varētu iegādāties lielveikalos, kā tas iespējams citviet Eiropā. Viņš uzvēris, ka medikamenti nav ikdienas preces un iedzīvotājiem nepieciešams padoms par to lietošanu.

“Mēs aptiekas vairāk redzam kā veselības aprūpes iestādes, nevis veikalus. Medikamentu tirgošanai vajadzētu būt regulētai un monitorētai, lai novērstu situāciju, kur iedzīvotāji lieto medikamentus, kurus tiem nemaz nevajag,” paudis ministrs. “Protams, aptieku reforma nav burvju nūjiņa ar potenciālu salabot visu sektoru vienas nakts laikā. Centieni jāturpina, jo skaidrs, ka aptiekām jābūt veselības aprūpes pakalpojumam. Ņemot vērā aptieku un medikamentu tirgus summas – 300 miljoni eiro gadā –, valsts kontrolei, uzraudzībai un rekomendācijām vajadzēt būt pilnīgākām,” teicis ministrs.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.