Sākums » Interesanti » Ko partijas sola veselības aprūpei?
Ko partijas sola veselības aprūpei?

Ko partijas sola veselības aprūpei?

2014. gada 4. oktobrī Latvijā notiks kārtējās parlamenta vēlēšanas, kurās vēlēsim 12. Saeimu. Saeimas vēlēšanas notiek piecos vēlēšanu apgabalos, un tajās jāievēl 100 Saeimas deputātu. Šīm vēlēšanām reģistrētas 13 politiskās partijas, no kuru vidus izvēlēsim tos izredzētos, kam būs tas gods un nemaz ne tik vieglais uzdevums vest mūsu valsti pa labklājības taku.

Apskatīsim, ko visas 13 partijas sola savās priekšvēlēšanu programmās veselības aprūpes nozarei. Jāteic gan, ka dažas partijas pret solījumiem veselības aprūpei izturējušās skopi – vairākām partijām šai sadaļā iekļauts pavisam neliels izklāsts. Citas partijas bijušas ļoti kodolīgas, veselības aprūpē īstenojamo programmu reducējot gandrīz līdz Twitter ziņas izmēram un idejas iekļaujot divos teikumos.

Solījumi gan slavējami – visiem pieejami bezmaksas minimālie medicīnas pakalpojumi, ārstiem lielākas algas, lētākas zāles, utt. Nu, kā lai nebalso? Par to, kā šie mērķi tiks sasniegti, Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā publicētajās programmās gan nekā nav.

Ko tad savās programmās Latvijas iedzīvotājiem veselības aprūpē sola visas 13 partijas? Lūk:

 

1. “Latvijas attīstībai”

“Mēs vairs neesam gatavi samierināties ar dramatisko situāciju Latvijas veselības aprūpē. Garas rindas pēc dzīvībai svarīgiem pakalpojumiem un nepieciešamība par to piemaksāt padara sistēmu necilvēcīgu. Partija “Latvijas attīstībai” panāks, ka katrs iedzīvotājs būs apdrošināts ar uzticamu un valsts apmaksātu polisi, kas nekavējoties nodrošinās galvenos veselības aprūpes pakalpojumus un zāles. Pensionāriem un bērniem valsts nopirks polisi ar plašāku apdrošināto pakalpojumu klāstu. Tas valstij nemaksās dārgāk, kā jau šobrīd maksājam, toties ikviens iegūs drošības sajūtu – ja saslims, tad uz veselības aprūpes sistēmu varēs paļauties. Arī veselības aprūpes sistēmas darbinieku algas palielināsies.”

2. “SUVERENITĀTE”

“Visiem pieejami bezmaksas minimālie medicīnas pakalpojumi. Valsts kontrole pār medikamentu cenām, medikamentu ražošanu, iepirkšanu un realizēšanu.”

3. Partija “Brīvība. Brīvs no bailēm, naida un dusmām”

“Galvenais – cilvēka veselība, nevis komercintereses. Kvalitatīva veselības aprūpe, visiem pieejama kvalificēta ārstu aprūpes sistēma. Rūpes par pārtikas kvalitāti. Vidējā medicīnas personāla atalgojuma uzlabošana. Sabiedrība jāizglīto attieksmē pret invalīdiem. Bērniem-invalīdiem jārada iespēja apmeklēt parastu skolu. Komersantiem, nodarbinot invalīdus – nodokļu atlaides. Vecumdienu kvalitātes uzlabošana ar pārdomātām valsts programmām – iesaistot brīvprātīgās aktivitātēs, veicinot saziņu starp pensionāriem un pārējo sabiedrību.”


4. Partija “VIENOTĪBA”

“Nodrošināt pieejamu primāro veselības aprūpi, samazināt līdzmaksājumus sociāli neaizsargātākajām sabiedrības grupām. Īstenot veselības veicināšanas programmas, ieviest ārstniecības procesa kvalitātes un efektivitātes kontroles sistēmu.”


5. “POLITISKĀ PARTIJA IZAUGSME”

“Veselības aprūpe ir valsts prioritāte, un veselības aprūpes jomas budžetam ir jābūt vismaz 5 % no valsts IKP. Veselības aprūpes budžetam ik gadu ir jāpieaug, 2020. gadā sasniedzot vidējos Eiropas Savienības rādītājus attiecībā pret valsts IKP.

Papildu iegūtais veselības aprūpes finansējums ir jānovirza:

 • pacienta līdzmaksājumu samazināšanai (samazinot līdzmaksājuma daļu par vizīti, ārstēšanos slimnīcā, izmeklējumiem, kā arī valsts kompensējamo medikamentu iegādei);
 • veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības veicināšanai (palielinot valsts apmaksāto pakalpojumu apjomu, samazinot rindas pēc valsts apmaksātajiem pakalpojumiem);
 • veselības un sociālās aprūpes darbinieku atalgojuma palielināšana.

Veicināt efektīvāku medicīnas budžeta izmantošanu:

 • palielināt ģimenes ārstu un ambulatoro pakalpojumu pieejamību, veicot izmaksu efektīvu veselības aprūpi, kas sākas ar ģimenes ārstu, ambulatoro ārstēšanu un tikai nepieciešamības gadījumā ārstēšanos slimnīcā un neatliekamo medicīnisko palīdzību;
 • izmantot pieejamo Eiropas Savienības līdzfinansējumu veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumu nodrošināšanai, primāri atbalstot pasākumus, kuri vērsti pret mazkustīgu dzīvesveidu, lieko svaru, neveselīgiem uztura paradumiem, tabakas, narkotiku un alkohola lietošanu.


6. Partija “Vienoti Latvijai”

 “Lai mazinātu Latvijas iedzīvotāju neapmierinātību ar veselības aprūpes pakalpojumu dārdzību, ierosinām pakāpeniski samazināt pacientu tiešo maksājumu daļu par veselības aprūpi, vienlaikus palielinot valsts daļu.

Piedāvājam pakāpeniski sākt valsts veselības apdrošināšanu Latvijā, nodalot iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) daļu veselībai. Kā pirmo iemaksu valsts veselības apdrošināšanā 2015. gadā piedāvājam 1% no IIN, atliekot plānoto IIN likmes samazināšanu.

Jāpārorientē veselības aprūpes sistēma no dārgās ārstēšanas slimnīcā uz savlaicīgu primāro un ambulatoro līmeni.”

7. Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”

“IZGLĪTĪBA, KULTŪRA, VESELĪBA

 • valsts izglītības iestādēs mācības notiek valsts valodā, mazākumtautību skolās papildus apgūstot savu valodu, kultūru un vēsturi;
 • skolas ne tikai sniedz zināšanas un sagatavo profesijai, bet audzina valstiski atbildīgus pilsoņus,
 • saglabāts lauku skolu tīkls;
 • ikvienam Latvijas jaunietim plašas iespējas nodarboties ar sportu, iesaistīties jaunsardzē vai citās nacionāla mēroga jaunatnes organizācijās;
 • vienota tautas veselības un labklājības politika nolūkā pagarināt tautas veselīgi nodzīvotā mūža ilgumu, mazināt veselības nevienlīdzību un cēloņus priekšlaicīgai nāvei, invaliditātei un pārejošai darbnespējai;
 • samazināti pacientu maksājumi slimības gadījumā un uzlabota veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība;
 • Deju svētki notiek rekonstruētā stadionā, kas piemērots arī augsta līmeņa sporta sacensību uzņemšanai;
 • valsts finansējums kultūrai ir prioritārs, Latvijas valsts simtgade tiek sagaidīta ar daudzveidīgu un izcilu kultūras programmu;
 • nacionālas nozīmes kultūras objektu sakārtošanā un izveidē tiek piesaistīti arī ES fondu un privātie līdzekļi;
 • Latgalē visās skolās iespēja apgūt latgaliešu rakstu valodu;
 • valsts mērķtiecīgi atbalsta latviešu diasporu ārvalstīs, lai uzturētu tās identitāti un saikni ar Latviju;
 • radīta atbalsta sistēma Latvijas medijiem.”

8. Latvijas Reģionu Apvienība

“Noteikts valsts apmaksāts veselības aprūpes minimums ikvienam iedzīvotājam.

Ģimenes ārsta pieejamība primārās veselības aprūpes nodrošināšanai, tieši tajā brīdī, kad cilvēkam tas ir nepieciešams.

Rindu mazināšana plānveida veselības aprūpei, tajā skaitā sakārtojot rindu plānošanas sistēmu.”


9. Jaunā konservatīvā partija

“Nepieļaus tādu veselības reformu, kas paredz valsts veselības regulāro aprūpi padarīt nepieejamu ievērojamai iedzīvotāju daļai.”


10. “Latvijas Krievu savienība

“Mēs iestājamies par medicīnas finansēšanas paaugstināšanu līdz 5 procentiem no IKP četru gadu laikā.”


11. “Saskaņa” sociāldemokrātiskā partija

“Samazināsim PVN likmi precēm un pakalpojumiem, kas ir svarīgi sociāli mazāk aizsargātajiem, t. sk. atsevišķām medikamentu grupām un sabiedriskajam transportam.”


12. Zaļo un Zemnieku savienība

“Stiprināsim veselības aprūpi reģionos, samazināsim rindas pie ārstiem. Mazināsim pacientu iemaksas, medikamentu līdzmaksājumus. Palielināsim veselības aprūpē strādājošo atalgojumu.”


13. No sirds Latvijai

“Veselība. Nodrošināsim savlaicīgu ārstniecības pakalpojumu un medikamentu pieejamību, sakārtojot un padarot caurskatāmu veselības nozares finansējumu. Īstenosim principu – veselība visās politikās.”

 

Ar partiju programmām pilnībā var iepazīties šeit: http://sv2014.cvk.lv/saraksti/

Būsim atbildīgi un tālredzīgi, 4. oktobrī izvēloties mūsu valsts nākotni!
Elīna Badune

2 komentāri

 1. Partijām viss ir vienklārši! Atcelt līdzmaksājumu, samazināt piecenojumu, samazināt farmaceitu algas, uzlikt aptiekai daļu no peļņas maksāt kompensācijas budžetā!

  Kurš gan penzonārs nebalsos par šādu programmu! ?

 2. Žēl, protams, ka farmācija vispār nevienas partijas programmā neparādās. Vienīgais, ko visi zin pateikt – zāles būs lētākas un pieejamākas. Tik kā to izdarīt?

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.