Sākums » Jaunākie raksti » Latvijā sākusies gripas epidēmija
Latvijā sākusies gripas epidēmija

Latvijā sākusies gripas epidēmija

Latvijā izsludināta gripas epidēmija, pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegtās informācijas ziņo nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa dati liecina, ka pagājušajā nedēļā Rīgā saslimstība ar gripu ir sasniegusi 136,9 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Līdz ar to SPKC no šodienas, 26. janvāra, izziņo gripas epidēmijas sākumu.

Aizvadītajā nedēļā atsevišķi gripas gadījumi pie ģimenes ārstiem reģistrēti arī Jūrmalā un Liepājā. Vidēji Latvijā gripas intensitāte sasniegusi 61,6 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Saslimstība ar gripu reģistrēta visās vecuma grupās, bet visaugstākā tā bijusi vecuma grupā līdz četriem gadiem.

Savukārt slimnīcās aizvadītajā nedēļā ievietots 131 pacients, tai skaitā 25 pacienti stacionēti saistībā ar gripas izraisītu pneimoniju.

SPKC epidemiologi atgādina, ka gripa var būt īpaši bīstama riska grupu iedzīvotājiem – maziem bērniem, grūtniecēm, gados vecākiem cilvēkiem un iedzīvotājiem, kuriem ir blakus saslimšanas un citādi jau novājināta imunitāte.

Gripa ir infekcijas slimība, kas no citām akūtām elpceļu saslimšanām atšķiras ar to, ka tā var izraisīt smagas komplikācijas un pat nāvi. Gripas infekcijas izraisītie nāves gadījumi visbiežāk sastopami cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem. Tāpēc gripas epidēmijas laikā, kas Latvijā ilgst no astoņām līdz pat 12 nedēļām, SPKC aicina iedzīvotājus pastiprināti ievērot gripas profilakses pasākumus.

Iedzīvotāji tiek aicināti censties pēc iespējas retāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku, ģērbties atbilstoši laika apstākļiem, vēdināt telpas un mitrināt iekštelpu gaisu, bieži uzkopt telpas, izmantojot sadzīvē lietojamos mazgāšanas līdzekļus, rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā, pārliecināties, ka arī bērni bieži un rūpīgi mazgā rokas.

Tāpat cilvēkiem nevajadzētu aizmirst izvairīties no pieskaršanās acīm, degunam un mutei ar nemazgātām rokām, auduma kabatlakata vietā izmantot vienreizlietojamas salvetes, pēc lietošanas, proti, deguna šņaukšanas, šķaudīšanas vai klepus, tās izmest un nomazgāt rokas, nelietot ar gripas slimnieku kopīgus traukus un galda piederumus, kā arī, atgriežoties mājās, izskalot rīkli un degunu ar kumelīšu, kliņģerīšu vai citu zāļu tēju vai sāls ūdeni, jo deguna un rīkles gļotāda ir gripas vīrusa “ieejas vārti”.

Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās – drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38 grādiem, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos, “kaulu laušana”, apgrūtināta elpošana, sauss klepus un rīkles iekaisums, sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula, izteikts nespēks, apetītes zudums, bezmiegs, var būt arī vemšana un caureja.

Pirmās gripas pazīmes parasti parādās pēc divām dienām no inficēšanās brīža, tomēr tās var parādīties arī laika periodā no dažām stundām līdz četrām dienām pēc kontakta ar slimu cilvēku.

SPKC aicina sazināties ar savu ģimenes ārstu, parādoties pirmajām saslimšanas pazīmēm. Savukārt, ja ārsta konsultācija nepieciešama ārpus ģimenes ārsta darba laika, iedzīvotāji aicināti zvanīt uz Nacionālā veselības dienesta (NVD) ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Tālruņa darba laiks – darba dienās no plkst.17.00 līdz 8.00, bet brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti.

NVD atgādina, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem. Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktā pacienta iemaksa – 2,85 eiro. Maksājuma nosacījums attiecas uz visiem ģimenes ārstiem un dežūrārstiem, kuri sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus. Gadījumā, ja pacients ir atbrīvots no pacienta iemaksas, iepriekš minētā pacienta iemaksa 2,85 eiro apmērā nav jāveic. No pacienta iemaksām ir atbrīvoti bērni līdz 18 gadu vecumam, I grupas invalīdi, trūcīgie, politiski represētas personas un vēl vairākas iedzīvotāju grupas.

www.farmacija-mic.lv

LETA_logo

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*