Sākums » Jaunākie raksti » Metas meklēt veselības ministru
Metas meklēt veselības ministru

Metas meklēt veselības ministru

Veselības ministra krēsls šobrīd nestāv gluži tukšs, jo ministru prezidente Laimdota Straujuma pēc veselības ministres Ingrīdas Circenes demisijas jūlija sākumā solījusies pati pildīt ministra amata pienākumus, ja neviens cits vietā netiks atrasts. Taču valdības vadītāja pieļauj, ka arī līdz vēlēšanām varētu tikt atrasts kāds pretendents, kurš būtu gatavs stāties šajā amatā. Sacīts – darīts! Daudzi steigušies premjerei talkā un nu iesaka savus kandidātus šim postenim.

Jau ziņojām,  ka ilgstoši slimojošā veselības ministre Ingrīda Circene 7. jūlijā iesniedza demisijas rakstu, un ministru prezidente Laimdota Straujuma Circenes demisiju pieņēma.

Sākotnēji ministra amatam bija uzrunāts Rīgas Stradiņa universitātes attīstības prorektors Toms Baumanis, kurš no šī piedāvājuma atteicās. Vēlāk valdības vadītāja vakantajam amatam uzrunāja Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas valdes priekšsēdētāju, Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes prodekāni, maģistra studiju programmas “Veselības vadība” direktori Daigu Behmani. Arī Behmane atteikusies no piedāvājuma.

Intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” Straujuma atklāja, ka līdz Saeimas vēlēšanām, visticamāk, pati pildīšot ministra amata pienākumus, bet tiks izveidota darba grupa, kas izstrādās priekšlikumus veselības nozares pārraudzīšanai un izstrādās darāmo darbu sarakstu laikam līdz vēlēšanām un arī nākamajai valdībai. Straujuma plāno pieņemt darbā parlamentāro sekretāru, kurš varētu uzraudzīt šīs darba grupas darbu. Ja tas būšot cilvēks no Saeimas, tam nebūs nepieciešams papildus finansējums atalgojumam.

Valdības vadītāja gan pieļauj, ka arī līdz vēlēšanām varētu tikt atrasts kāds pretendents, kurš vēlētos kļūt par veselības ministru un turpināt šo darbu, ja “Vienotība” saglabās atbildību par veselības nozari arī jaunās Saeimas laikā. Taču aktīva veselības ministra amata pretendenta meklēšana šobrīd vairs nenotikšot, ziņoja nacionālā informācijas aģentūra LETA.

Aptieku īpašnieku asociācija uzskata – veselības ministra amatam šobrīd jāmeklē speciālists “bez darba”

Lai izdotos atrast kādu, kurš gribētu piekrist kļūt par veselības ministru, jāmeklē tāds speciālists, kas patlaban ir bez darba, nacionālajai informācijas aģentūrai LETA paudis Aptieku īpašnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Lībķens.

Viņš norādījis, ka Behmanes atteikšanās no piedāvājuma ieņemt vakanto veselības ministra amatu bija paredzama, jo līdz vēlēšanām un jauna Ministru kabineta veidošanai ir palicis pavisam maz laika. “Tas ir tikai loģiski, ka nevienam no kandidātiem negribas pamest savu darba vietu vai nodarbošanos, lai uz dažiem mēnešiem kļūtu par veselības ministru, bez garantijas, ka pēc vēlēšanām ministrs saglabās savu amatu,” skaidrojis Lībķens.

Viņš uzskata, ka gadījumā, ja neizdosies atrast tādu speciālistu, kurš patlaban ir “bez darba”, visticamāk, premjerei līdz pat vēlēšanām nāksies pildīt arī veselības ministra pienākumus, ziņo LETA.

Valsts prezidents tic, ka veselības ministrs tiks atrasts

Valsts prezidents Andris Bērziņš gan ir pārliecināts ka veselības ministrs tiks atrasts.

Intervijā Latvijas Televīzijai Bērziņš norādījis, ka viņam ar Straujumu plānota saruna par šo tēmu. Bērziņš paudis gatavību palīdzēt sameklēt veselības ministra amata kandidātus – viņam esot zināmi cilvēki, kas varētu šo amatu pildīt, tādēļ viņam šķiet, ka tuvākajā laikā veselības ministra amata kandidāts tiks atrasts. Tiesa gan, kā liecina Valsts prezidenta kancelejas sniegtā informācija, no pirmdienas, 28. jūlija, prezidents dodas mēnesi ilgā ikgadējā atvaļinājumā.

Brigmanis: Lēmums aktīvi nemeklēt veselības ministra kandidātu nav pareiza pieeja

Tikmēr par Straujumas ideju veselības ministra amata pretendentu līdz vēlēšanām vairs aktīvi nemeklēt galvu groza Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis, kuram šāda pieeja nešķiet pareiza.

“Vienotība” ir apsolījusies meklēt veselības ministra kandidātu, taču pēc līdzšinējās veselības ministres Ingrīdas Circenes “patriekšanas vai, maigi sakot, amata atstāšanas” veselības nozare ir vispār palikusi bez ministra, kritiski pašreizējo situāciju vērtē ZZS frakcijas vadītājs.

Aģentūrai LETA Brigmanis paudis, ka partijai, kura pretendē uz valsts vadīšanu arī pēc vēlēšanām, jāspēj “likt uz galda” veselības ministra kandidatūru. Šim cilvēkam ir jādod garantijas, ka viņš veselības ministra pienākumus varēs pildīt arī pēc 12. Saeimas vēlēšanām. Brigmanis norādījis – ja šādā situācijā atrastos ZZS, tad arī no tās visi prasītu kandidāta izvirzīšanu. Politiskais spēks šajā jautājumā neuzrunās “Vienotību”, jo tai pašai jāsaprot, kā jārīkojas, ziņo LETA.

Nacionālā apvienība varētu palīdzēt sameklēt kandidātu veselības ministra amatam

Ja “Vienotība” atzīst, ka nespēj sameklēt kandidātu veselības ministra amatam, tad nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK varētu nākt talkā un palīdzēt to izdarīt, aģentūrai LETA solījies partijas līderis Raivis Dzintars.

Taujāts, vai nacionālā apvienība varētu piedāvāt savu kandidātu šim amatam, Dzintars skaidrojis, ka vispirms jāuzklausa “Vienotības” viedoklis. Nacionālā apvienība gan kandidātu ministra amatam neesot meklējusi, jo nebija tādas vajadzības, taču nepieciešamības gadījumā varētu palīdzēt atrisināt šo jautājumu, bildis apvienības līderis.

Dzintars pārliecināts, ka veiksmīgāks vēstījums nozarei būtu tad, ja Veselības ministrijai būtu ministrs arī uz laiku līdz vēlēšanām.

Einars Repše nespēju atrast jaunu ministru sauc par politisko bezatbildību

“Nespēja vairāku mēnešu garumā nodrošināt politisko vadību Veselības ministrijā, īpaši laikā, kad nozarē ir nepieciešamas fundamentālas reformas, liecina par atbildības trūkumu sabiedrības priekšā un “Vienotības” politisko nespēju,” paziņojumā presei paudis partijas “Latvijas attīstībai” līderis Einars Repše.

Viņaprāt, situācija ir absurda: “Varas partija, kas plāno uzvarēt Saeimas vēlēšanās un veidot nākamo valdību, nespēj piedāvāt veselības ministru. Tā vietā tiek plānots veidot kārtējo darba grupu, kas izstrādās darāmo darbu sarakstu. “Vienotība” par veselības nozari ir bijusi atbildīga kopš 2011. gada. Ja partija nespēj tikt galā ar uzņemto atbildību, tad tas godīgi jāatzīst, vai arī no partijas rindām ir iespējami ātri jāizrauga labākais veselības ministrs, kas spētu īstenot reformas un sakārtot nozari.”

Partija “Latvijas attīstībai” arī asi kritizē premjeres priekšlikumu ministra vietā pieņemt parlamentāro sekretāru. “Nozare nevar veiksmīgi funkcionēt bez ministra uz pilnu slodzi – tas ir tāpat kā kuģis peldētu bez kapteiņa. Cilvēku veselība un dzīvība nav tā lieta, ko var atlikt uz laiku pēc vēlēšanām,” norāda Repše.

“Latvijas attīstībai” uzskata, ka akūti risināmais jautājums veselības nozarē ir finansēšanas sistēma. Valstij esot jānopērk katram tās iedzīvotājam moderna un kvalitatīva veselības aprūpes apdrošināšanas bāzes polise, kas dos drošības izjūtu, ka slimības gadījumā par veselības aprūpi ir samaksāts. Bērniem un pensionāriem valstij jāiegādājas lielāka pakalpojumu groza polise. Repše ir pārliecināts, ka tas nemaksās dārgi. “Valsts jau šobrīd tērē veselības aprūpei apmēram 400 eiro par katru cilvēku, un diezgan daudz iztērē arī katrs iedzīvotājs vēl papildus. Ieguvums no modernās sistēmas būs arī tas, ka medicīnas darbinieku algas vairs nebūs atkarīgas no politiķu labvēlības, bet gan no pacientu izvēles,” domā Repše.

Reģionu apvienība kā savu veselības ministra kandidātu izvirzījusi Mārtiņu Šicu

Latvijas Reģionu apvienība ir gatava uzņemties pilnu atbildību par veselības nozari, un kā savu veselības ministra kandidātu izvirza bijušo Katastrofu medicīnas centra direktoru Mārtiņu Šicu, kuram ir liela pieredze veselības nozares jautājumos un tās problēmu risināšanā. M. Šics ir ārsts anesteziologs – reanimatologs, ieguvis maģistra grādu personāla vadībā un ilgus gadus vadījis Katastrofu un medicīnas centru. Viņš ir Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks, kā arī apbalvots ar trešās šķiras Viestura ordeni.

Latvijas Reģionu apvienības valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem norāda, ka situācija veselības nozarē šobrīd ir traģiska un cilvēki par notiekošo ir pamatoti sašutuši. Iepriekšējā ministre nozares darbinieku un politiskā spiediena dēļ bija spiesta atkāpties, bet jaunu ministru valdības vadītāja un valdību pārstāvošie politiskie spēki atrast nespēj, norāda Bondars. “Līdz ar to vesela nozare, kurai šobrīd ir kritiski nepieciešama profesionāla vadība, kas spētu atbildīgi īstenot reformas, piešķirtos līdzekļus izmantotu pacientu interesēs, kā arī panākt papildus finansējuma piešķiršanu, šajā kritiskajā brīdī tiek pamesta brīvā peldējumā bez savu interešu pārstāvības augstākajā politiskajā līmenī,” uzskata Bondars.

Ministru prezidentei esot pietiekoši daudz darba savā amatā, lai viņa pilnvērtīgi spētu vēl pievērsties arī veselības nozares jautājumu risināšanai, tāpēc Latvijas Reģionu apvienība uzskata, ka nozares pamešana novārtā šajā situācijā ir nepieļaujama.

Situācija nozarē pasliktinās, pacientiem sāp jau tagad, un viņi nevar mierīgi nosēdēt un pagaidīt vairākus mēnešus līdz nākamajām vēlēšanām, norāda apvienības vadība.

Veselības nozare neesot joma, ar kuru iespējams tā vienkārši rotaļāties – vienu mēnesi ir ministrs, bet citu gan pastrādās bez tā. Latvijas Reģionu apvienība šādu pieeju absolūti neatbalsta.

Meklējam ministru…

 

 

Elīna Badune

LETA_logo

 

3 komentāri

  1. Nu laikam jāsakārto bizness! 🙂

  2. Rozentāle jau atkal piesakās!

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*