Latvijā ir milzīgs farmācijas nozares attīstības potenciāls, trešdien farmācijas nozares konferencē “Latvija – farmācijas inovāciju centrs Eiropā” sacīja Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātes dekāns, profesors Kristaps Jaudzems.
Viņš akcentēja, ka farmācija ir ļoti zinātņietilpīga nozare, piemēram, oriģinālu zāļu izstrādei ir nepieciešami 10-15 gadi, bet ieguldījumi pētniecībā un attīstībā var sasniegt miljardu eiro. Tādēļ Latvija vairāk koncentrējas uz patentbrīvo zāļu izstrādi, kur nepieciešami viens līdz trīs gadi un ieguldījumi pētniecībā veido no viena miljona eiro līdz trim miljoniem eiro.
Jaudzems uzsvēra, ka farmācijā ieguldījumi pētniecībā veido 15-25% no nozares ieņēmumiem, un tas ir vairāk nekā citās nozarēs.
Tāpat Jaudzems informēja, ka pasaulē līdz 2030.gadam tiek prognozēta farmācijas nozares izaugsme par 5-9%, un arī Latvija var nodrošināt šādu izaugsmes tempu, jo Latvijā vēsturiski izveidojusies augsta zinātniskā kompetence farmācijas jomā.
Kā piemēru Jaudzems minēja Latvijas Organiskās sintēzes institūtu (OSI), kura darbības laikā ir izstrādāti kopumā 18 oriģinālie medicīniskie preparāti, no kuriem daļa vēl ir tirgū. Jaudzems uzsvēra, ka tas ir ļoti liels skaits un pasaulē nav daudz zinātnisko iestāžu, kas var lepoties ar šādu skaitu.
Tāpat Jaudzems atzīmēja, ka Latvijas farmācijas nozares eksporta apmēri vairākkārt apsteidz Igaunijas. Vienlaikus Jaudzems atzina, ka pēdējos gados Lietuvas farmācijas nozares eksports apsteidzis Latviju, bet tas ir saistīts ar vairāku starptautisku zāļu ražotāju ražotņu izvietošanu Lietuvā.
“Lietuva koncentrējas uz ražošanu, bet Latvijā potenciāls ir lielāks, jo ir arī zinātniskā bāze,” teica Jaudzems.
Viņš informēja, ka OSI patlaban ir 32 partneri komercsektorā, un ir kapacitāte izstrādāt oriģinālpreparātus. Tāpat OSI kopā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru sākuši bioloģisko preparātu izstrādi.
Savukārt LU patlaban nodarbojas ar patentbrīvo kristālisko formu iegūšanu un analīžu pakalpojumiem, Rīgas Tehniskā universitāte – ar patentbrīvo zāļu ražošanas tehnoloģiju izstrādi un analīžu pakalpojumiem, bet Rīgas Stradiņa universitāte – ar cieto perorālo zāļu formu izstrādi gan Latvijas, gan ārvalstu ražotājiem.
Jau ziņots, ka Latvijas Zāļu ražotāju asociācijas (LZRA) izstrādātā “Latvijas farmācijas nozares attīstības stratēģija 2025-2035” paredz vairāk nekā piecu gadu laikā panākt apgrozījuma pieaugumu no 400 miljoniem eiro līdz 1,5 miljardiem eiro.
Galvenie uzdevumi stratēģijas realizācijai ir eksportspējas attīstība, efektivitāte un inovācijas. Efektivitātes uzlabošanai tik strādāts pie jaunām tehnoloģijām un tehnoloģiju uzlabošanas.
Kā prioritārās attīstības jomas stratēģijā minētas ģenēriskās zāles ar pievienoto vērtību, jaunas un uzlabotas tehnoloģijas, kā arī oriģināli produkti.
Avots: LETA