Sākums » Ārzemēs » Igaunijā bezrecepšu zāles netiks pārdotas lielveikalos

Igaunijā bezrecepšu zāles netiks pārdotas lielveikalos

Lai gan dažās aptiekās Igaunijā ir ātrā kase, kur produktus var iegādāties bez konsultēšanās ar farmaceitu, ne aptieku pārstāvji, ne Igaunijas Zāļu valsts aģentūra, ne Sociālo lietu ministrija neuzskata, ka pārtikas preču veikalos vai degvielas uzpildes stacijās vajadzētu pārdot pretsāpju vai drudža mazināšanas līdzekļus. Igaunijā gan turpina aktualizēties diskusija par to, vai bezrecepšu pretsāpju līdzekļus un citas bieži vajadzīgas zāles varētu pārdot pārtikas veikalos vai degvielas uzpildes stacijās, bet parasti tā aprimst pēc argumenta, ka zāļu pārdošanai jānotiek vienlaikus ar profesionāļa padomu.

Tomēr uzņēmuma Südameapteek aptiekas jau kādu laiku piedāvā ātro norēķinu iespēju, kur cilvēki var iegādāties zāles bez konsultēšanās ar farmaceitu, tāpat kā lielveikalā pērkot pienu. “Tā ir ātra apkalpošana, lai cilvēki, kam nav vajadzīga konsultācija, varētu ātri saņemt plāksterus, pārsējus, vitamīnus, uztura bagātinātājus un krēmus,” skaidro Tõnismäe Südameapteek vadītāja Kūlli Tedere. Viņa vērtē, ka aptiekas, kas pārdod pretsāpju līdzekļus vai deguna aerosolu bez klienta konsultēšanas ir drīzāk izņēmums, nevis likums, taču atzina, ka tāda pieeja pastāv. Ātrās apkalpošanas kasēs strādā farmācijas studenti, nevis praktizējoši farmaceiti.

Jājautā, kāpēc gan tad neatļaut bezrecepšu zāļu tirdzniecību pārtikas preču veikalos un degvielas uzpildes stacijās? Tie, kam nepieciešams padoms, varētu doties uz aptieku. “Ātrā kasē strādājošais var novērtēt, vai klientam nepieciešams padoms, un sūtīt pie farmaceita,” saka Tedere. “Bezrecepšu zālēm nevajadzētu nonākt pārtikas veikalos. Aptiekā pastāv kontrole.” Viņa minēja piemēru no Zviedrijas, kur auga ar saindēšanos saistītu zāļu lietošanas gadījumu skaits pēc tam, kad veikalos sāka pārdot bezrecepšu zāles. Drīz pēc tam šāda prakse tika izbeigta. Igaunijas Zāļu valsts aģentūras uzraudzības nodaļas vadītāja Līsa Prii uzsver, ka cilvēkiem, pērkot zāles, jābūt pieejamām farmaceita konsultācijām. Igaunijas veselības ministre Rīna Sikkuta saka, ka Sociālo lietu ministrija neplāno lielu aptieku sortimentu novirzīt uz lielveikaliem vai degvielas uzpildes stacijām. Viņa atzīst, ka tas ietekmētu recepšu zāļu piecenojumu, ja cilvēki iegādātos daudz bezrecepšu medikamentu veikalos vai degvielas stacijās, nevis aptiekās.

Avots: ERR

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*