Sākums » Ārzemēs » Francijas farmaceiti rīko desmit gados pirmo streiku
Francijas farmaceiti rīko desmit gados pirmo streiku

Francijas farmaceiti rīko desmit gados pirmo streiku

Farmaceiti Francijā ceturtdien rīko pēdējos desmit gados pirmo streiku, tādējādi protestējot pret medikamentu deficītu, aptieku slēgšanu un nepietiekamu atalgojumu. Paralēli streikam farmaceiti vairākās pilsētās visā valstī un arī Parīzē plāno demonstrācijas.

Streika dēļ Francijā uz dienu slēgti gandrīz 90% aptieku, turklāt atsevišķās mazākās pilsētās – Ažaksjo, Nicā, Avinjonā, Makonā un Roānā – nestrādā neviena aptieka. Daudzās vietās atvērtas būs tikai tās aptiekas, kas sniegs obligātos farmaceitiskos pakalpojumus. Daudzas aptiekas ir informējušas savus klientus, izmantojot e-pastu, ekrānus vai plakātus logos.

Streiks ir apvienojis visus profesijas pārstāvjus, tostarp arodbiedrības, farmaceitu grupas un studentus. Streiki farmaceitu vidū nav ierasta prakse, un pēdējais nozīmīgais streiks notika pirms 10 gadiem.

“Galvenās bažas rada aptieku izzušana gan lauku apvidos, gan dažkārt arī pilsētās,” norādījis Francijas Farmaceitu arodbiedrību federācijas (FSPF) prezidents Filips Besē (Philippe Besset).

Farmaceiti bažījas ne tikai par medikamentu deficītu un aptieku slēgšanu lauku reģionos, bet arī par nepietiekamu atalgojumu un darba apstākļiem.

Dati liecina, ka pēdējos desmit gados Francijā slēgtas aptuveni 2000 aptieku, bet darbu turpina apmēram 20 000.

Arodbiedrības arī pieprasa no nākamā gada palielināt farmaceitu algas, ņemot vērā augstās inflācijas radīto izmaksu kāpumu. Pēc Besē teiktā, 5. jūnijā plānota organizācijas pārstāvju tikšanās ar veselības apdrošināšanas amatpersonām.

Viens no svarīgākiem jautājumiem, par ko noraizējušies farmaceiti, saistīts ar aizdomām par valdības plāniem atvieglot bezrecepšu zāļu pārdošanu tiešsaistē.

“Tiek darīts viss, lai iznīcinātu aptieku tīklu visā Francijā, kur kopumā strādā 130 000 cilvēku,” sacīja farmaceitu arodbiedrības USPO prezidents Pjērs Olivjē Varjē (Pierre-Olivier Variot).

Prezidenta Emanuela Makrona partijas “Atdzimšana” deputāts Marks Feraks (Marc Feracci) aģentūrai AFP norādījis, ka “tiek apsvērta iespēja atvieglot pārdošanu tiešsaistē”, taču cilvēkiem “vajadzētu saglabāt mieru”. Viņš uzsvēris, ka valdība neapdraudēs farmaceitu zāļu monopolu. “Netiks dotas priekšrocības lielveikaliem, nedz arī medikamenti tiks nodoti Amazon,” sacīja M. Feraks.

 

www.farmacija-mic.lv

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*