Sākums » Farmācija » LFB valdes sēdē strādā pie Farmaceitiskās aprūpes standarta izveides
LFB valdes sēdē strādā pie Farmaceitiskās aprūpes standarta izveides

LFB valdes sēdē strādā pie Farmaceitiskās aprūpes standarta izveides

18.februārī notikušajā Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes sēdē valde vienbalsīgi lēma, ka farmaceiti un farmaceita asistenti no aptiekām, kuru gada apgrozījums nepārsniedz 70 000 eiro, tiek atbrīvoti no Farmaceitu un farmaceita asistentu reģistra uzturēšanas gada maksas.

LFB prezidente Kitija Blumfelde klātesošos informēja par sociālās kampaņas “Dubults neārstē” rezultātiem, kas apspriesti apaļā galda diskusijā biedrībā. Kā pauda K.Blumfelde, šā gada rudenī plānots aptiekās rīkot jaunu sociālo kampaņu un aicināja valdi un citus kolēģus sniegt idejas kampaņas tematikai.

K.Blumfelde arī informēja par Baltijas farmaceitu foruma “BaltPharm Forum” organizēšanas aktualitātēm. Kā iepriekš ziņots, forums šogad notiks 26. un 27. aprīlī Rēzeknē, koncertzālē GORS. Pirms tam – 25. aprīlī – turpat kolēģi aicināti uz LFB reģionālo konferenci. Šobrīd noris darbs pie programmas izveides. Plānots, ka foruma ietvaros uzstāsies divi pasaules mēroga lektori. Būs nodrošināta sinhronā tulkošanu krievu un angļu valodās. LFB dalībniekiem 25. aprīlī nodrošinās autobusu no Rīgas, kas 27. aprīlī visus nogādās arī atpakaļ galvaspilsētā.

LFB prezidente valdi informēja par Veselības ministrijas (VM) Farmācijas jomas konsultatīvās padomes (FJKP) aktualitātēm, šobrīd saistībā ar vairākām izmaiņām Zāļu iegādes kompensācijas sistēmas kārtībā, kur savus priekšlikumus sniedza arī LFB sadarbībā ar Aptieku biedrību. Kā skaidroja K.Blumfelde, būtu svarīgi panākt, ka gadījumos, kad references medikaments tirgū nav pieejams, aptiekai, lai par to pārliecinātos, pietiktu apzvanīt tikai trīs līdz piecas lielākās nevis visas Latvijas zāļu lieltirgotavas. Tāpat abas biedrības iestājas par to, ka jārod risinājums situācijai, kad aptiekai rodas finansiāli zaudējumi no pāri palikušiem references medikamenta uzkrājumiem, kad preparāts zaudējis references zāļu statusu vai vispār izņemts no Kompensējamo zāļu saraksta (KZS). Vēl tika iesniegts priekšlikums, ka izmaiņas KZS būtu veicamas ne biežāk kā reizi gadā, lai mazinātu slogu aptiekai.

Valdes sēdes otrajā daļā LFB valde kopā ar aptieku pārstāvjiem izskatīja darba grupas izstrādāto Farmaceitiskās aprūpes standarta projektu, sniedzot savus ieteikumus. Kā klātesošos informēja Farmaceitiskās aprūpes standarta izstrādes darba grupas vadītāja Elita Poplavska, standarts definēs minimālās prasības aptiekās veicamajām darbībām. Sākotnēji standarta izpilde būs brīvprātīgs pasākums, kas ar laiku varētu kļūt par obligātu. Standarts pēc savas būtības ir Labas aptiekas prakses jeb kvalitātes vadības sistēmas pamats. Sēdes dalībnieki bija vienoti domās, ka standarta mērķis nav radīt aptiekai papildus slogu, jo tajā iestrādātās prasības jau tagad ikdienā tiek realizētas, bet gan dot pārliecību ikvienam iedzīvotājam, ka aptiekā viņam ir iespēja saņemt kvalitatīvus pakalpojumus, kurus sniedz augsti kvalificēts profesionālis – farmaceits.

Šāda standarta izstrāde nepieciešama, lai farmācijas jomas speciālisti varētu apliecināt savu pienesumu veselības aprūpes sistēmas ietvaros arī valstiskā mērogā. Lai to panāktu, būtiski ir izveidot arī dokumentēšanas sistēmu, ar kuras palīdzību būtu iespējams veikt farmaceita veikto darbību analīzi un pierādīt farmaceitiskās aprūpes pozitīvos rezultātus pacientu efektīvā ārstēšanā. Nākotnē, iespējams, uz to varētu balstīties atbalsta mehānismu izveide aptiekām vai tajās strādājošiem speciālistiem.

Valde biedrībā uzņēma vienu jaunu biedru. Nākamā valdes sēde paredzēta 19.martā.

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*