Sākums » Jaunākie raksti » Izglītojošā pasākumā tieksies vairot izpratni par šizofrēniju

Izglītojošā pasākumā tieksies vairot izpratni par šizofrēniju

Šizofrēnijas pacientu atbalsta biedrība “Būt blakus” sadarbībā ar Nacionālo psihiatrijas vēstures centru (NPVC) 22.maijā plkst.16.30 rīkos izglītojošu pasākumu, lai veicinātu izpratni par šizofrēniju, aģentūru LETA informēja Nacionālais psihiskās veselības centrs (NPVC).

Pasākums notiks NPVC telpās, Tvaika ielā 2, Ambulatorā centra konferenču zālē. Tā mērķis ir veicināt izpratni par šizofrēniju, apvienojot izglītojošas un sarunu aktivitātes neformālā gaisotnē.

Pasākumam iespējams pieteikties elektroniski, aizpildot pieteikuma anketu vietnē “ej.uz/ekskursijanpvcmuzejā” vai rakstot uz e-pastu “butblakus@gmail.com”.

NMPVC Vēstures un kultūras telpas apskate notiks no plkst.16.30 līdz 17.30. Savukārt no plkst.17.30 līdz 19 notiks diskusija “Šizofrēnija: medicīniskais un sociālais skatījums”. Tajā piedalīsies biedrības “Būt blakus” biedri, psihiatre Liene Sīle, aprūpes māsa Ineta Sipova, kā arī sociālā darbiniece Nataļa Piziča.

Kā norāda NPVC, 24.maijā tiek atzīmēta Pasaules šizofrēnijas diena, kas dod iespēju sabiedrībai uzzināt vairāk par šiem traucējumiem, atbalstīt cilvēkus, kuri ar tiem saskaras, un uzsvērt nepieciešamību pēc pieejamiem ārstēšanas un atbalsta pakalpojumiem.

Šizofrēnija ir nopietna, hroniska psihiska saslimšana, kas izpaužas ar domāšanas, uztveres, emocionālo reakciju un uzvedības izmaiņām. Šizofrēnija skar aptuveni 1% pasaules iedzīvotāju, Latvijā tā diagnosticēta apmēram 20 000 cilvēku, norāda NPVC.

Saslimšanai ir savas klīniskās izpausmes un izmaiņas galvas smadzenēs, daudz dažādu norises veidu un izpausmju. Katrs pacients ar šizofrēniju to piedzīvo atšķirīgi. Simptomu izpausmes un smagums var atšķirties, tomēr, visticamāk, tie ietekmēs pacienta, kā arī viņa ģimenes locekļu un draugu personīgo dzīvi.

Psihiatre Sīle norāda, ka, slimojot ar hronisku saslimšanu, jāsaprot, ka medicīnas sfēra nevar un nav reāli nodrošināt visas cilvēka vajadzības ceļā uz pilnvērtīgu dzīvi.

Ārstēšana un slimības kontrole ir pamats, bet sociālo un profesionālo vajadzību apmierināšanai ir nepieciešama pavisam citas atbalsta formas, uzsver speciāliste.

Sabiedrības līdzdalība cilvēku ar hronisku saslimšanu labklājībā ir kritiski svarīga, tāpēc biedrība “Būt blakus” ir pirmais solis uz veselākas sabiedrības veidošanu.

Jau vēstīts, ka šī gada sākumā dibināta biedrība “Būt blakus” šizofrēnijas pacientiem un viņu tuviniekiem.

Biedrības misija ir veidot drošu un izprotošu vidi, kurā ikviens var saņemt atbalstu, sapratni, cerību un cieņu.

Centrā norāda, ka šizofrēnija skar ne tikai pacientus, bet arī rada izaicinājumus viņu ģimenes locekļiem, draugiem, kolēģiem un citiem līdzcilvēkiem. Lai atvieglotu šizofrēnijas pacientu tuvinieku ikdienu un mazinātu stigmu sabiedrībā, biedrība plāno rīkot regulāras atbalsta grupas un tikšanās, kuru laikā dalībnieki varēs dalīties pieredzē, saņemt emocionālu atbalstu un praktiskus padomus.

Biedrība plāno rīkot informatīvus pasākumus un rosināt diskusijas par šizofrēnijas pacientiem un viņu tuviniekiem aktuāliem jautājumiem.

Tāpat plānots īstenot izglītojošus seminārus un lekcijas par šizofrēnijas ārstēšanu, komunikāciju ar pacientiem un dažādiem juridiskajiem aspektiem. Vienlaikus biedrība sagatavos informatīvus materiālus par praktiskiem padomiem ikdienas situācijās un pacientiem pieejamo palīdzību, kā arī sadarbosies ar valsts un pašvaldību iestādēm, lai uzlabotu pacientu un tuvinieku atbalsta sistēmu un realizētu dažādus projektus.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*