Sākums » Jaunākie raksti » Veselības ministrijā vērtēs laboratoriju pārstrādes iemeslus
Veselības ministrijā vērtēs laboratoriju pārstrādes iemeslus

Veselības ministrijā vērtēs laboratoriju pārstrādes iemeslus

Veselības ministrija (VM) plāno vērtēt laboratoriju pārstrādes iemeslus un piedāvāt Ministru kabinetam priekšlikumus laboratorijas pakalpojumu finansiālās pieejamības uzlabošanai, teikts ministrijas izstrādātajā informatīvajā ziņojumā.

Pēdējos gados laboratoriju sniegto pakalpojumu apjoms ik gadu pieaug un tādējādi pārsniedz līgumos noteikto finansējumu. Veidojas tā saucamās pārstrādes, kad valsts apmaksāto izmeklējumu apjoms pārsniedz iepriekš plānoto un laboratorijas laikus nesaņem samaksu, kā arī pastāv risks, ka apmaksa netiek saņemta vispār, vai tiek saņemta samazinātā apjomā par pacientiem sniegtajiem pakalpojumiem, kuru nepieciešamību noteikuši ģimenes ārsti un ārsti speciālisti.

VM norāda, ka, ņemot vērā pārstrāžu pašreizējo apjomu, sabiedrības veselības tendences, ar pakalpojuma sniegšanu saistīto izmaksu pieaugumu, pastāv bažas, ka, pat samazinot laboratorisko izmeklējumu tarifus un apmaksas koeficientu, ieviešot izmeklējumu ierobežojumus un stingru piešķirtās kvotas izlietojuma uzraudzību, bet saglabājot esošo pieeju finansējuma piešķiršanai, nav iespējams apmierināt visas pacientu vajadzības un izvairīties no laboratoriju pārstrādēm.

VM informē, ka pērn faktiski veiktais laboratorisko izmeklējumu apjoms sasniedza 47 873 419 eiro, kas par 1 537 517 eiro pārsniedza pieejamos resursus laboratoriskajiem pakalpojumiem budžeta apakšprogrammā “Laboratorisko izmeklējumu nodrošināšana ambulatorajā aprūpē” un kas būtu nosedzami 2023.gadā. Savukārt šī gada pirmajā pusgadā ir izveidojusies laboratorisko izmeklējumu pārstrāde 8 017 532 eiro apmērā.

Ņemot vērā 2023.gada pirmajā pusgada faktiski veikto pakalpojuma apjomu, VM prognozē, ka laboratorisko pakalpojumu nodrošināšanai 2023.gada budžetā finansējuma nav 298 702 pacientiem ar dažādām diagnozēm, kam papildus būtu nepieciešams 14 678 107 eiro. Lai 2023.gadā veiktu norēķinus pilnā apmērā arī par 2022.gada saistībām, VM vērtējumā, papildus nepieciešamais finansējums laboratorijas pakalpojumu apmaksai 2023.gadam 16 215 624 eiro.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*