Sākums » Jaunākie raksti » Digitālās terapijas pakalpojumu šī gada piecos mēnešos izmantojuši 142 jaunieši
Digitālās terapijas pakalpojumu šī gada piecos mēnešos izmantojuši 142 jaunieši

Digitālās terapijas pakalpojumu šī gada piecos mēnešos izmantojuši 142 jaunieši

Nacionālā psihiskās veselības centra (NPVC) pilotprojektā piedāvāto digitālās terapijas pakalpojumu šī gada piecos mēnešos izmantojuši 142 jaunieši, aģentūru LETA informēja NPVC.

No 142 jauniešiem 26 jau ir veiksmīgi pabeiguši projektu, 90 vēl saņem terapiju, bet 26 jaunieši procesā sapratuši, ka šāda digitālā terapija nav domāta viņiem, jo labprātāk vēlētos apmeklēt psihologu klātienē.

Projekts “Pusautomatizētu tiešsaistes psiholoģisko pakalpojumu ieviešana internalizējošo psihisko traucējumu ārstēšanai pusaudžiem un jauniem pieaugušajiem” notiek sadarbībā ar Pusaudžu resursu centru un Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu. Tā mērķis ir pielāgot un pilotēt zinātniskos pierādījumos balstītu pusautomatizētu tiešsaistes kognitīvi biheiviorālās terapijas (iKBT) modeli, lai nodrošinātu psiholoģisku atbalstu bieži sastopamu psihoemocionālu grūtību – trauksmes un nomāktības gadījumos Latvijas pusaudžu un jaunu pieaugušo vidū līdz 25 gadu vecumam.

Šī gada laikā projektā 400 jauniešiem dota iespēja bez maksas saņemt terapiju depresijas, ģeneralizētās trauksmes traucējumu, sociālās trauksmes traucējumu, panikas traucējumu ārstēšanai. NPVC ar šādu projektu izstrādi un realizēšanu nodarbojas Zinātniskais institūts psihiskās veselības jomā. Institūta vadītāja psihiatre Liene Sīle par līdz šim projektā sasniegto saka, ka digitālajā terapijā iesaistīte profesionāļi novēro skaidru izaugsmes trajektoriju – jaunietis sāk izprast, kas notiek viņa domās un ķermenī, viņš sāk “atšifrēt” savas emocijas un to cēloņus.

Vērtīgākais, ko projekta laikā jaunietis gūst, ir konkrētu tehniku apgūšana, kas palīdz nomierināt nemierīgu prātu, pārstrukturēt sevi graujošas domas, kā arī atgūt līdzsvaru dienās, kad šķiet, ka pasaule jūk prātā. Sīle norāda, ka rezultāti parādās otrā vai trešā mēneša vidū – jauniešiem esot labāks miegs, lielāka spēja koncentrēties, jūtami vairāk spēka rīkoties un pašam sev palīdzēt trauksmes un nomāktības brīžos.

Pirmais un viens no nozīmīgākajiem izaicinājumiem, ar ko NPVC projekta īstenošanas laikā saskāries, ir jauniešu līdzestība jeb terapijas nepārtrauktība. Iesākumā motivācija bieži ir augsta, taču bez regulāras atgriezeniskās saites un atbalsta vairāki jaunieši pārtrauca dalību jau pirmajās nedēļās. Tāpēc ļoti svarīga ir terapeita vai mentora loma, jo šī persona var dot iedrošinājumu turpināt sākto terapiju.

Tāpat projekta laikā noskaidrojies, ka realitātē ne visiem jauniešiem ir stabils internets, kvalitatīvs viedtelefons vai dators. Tas īpaši attiecas uz reģioniem, kuros arī psihiskās veselības pakalpojumi klātienē ir grūtāk pieejami – tātad tieši tur, kur digitālajai terapijai būtu vislielākais potenciāls. Tāpēc viens no NPVC uzdevumiem ir padarīt platformu maksimāli vienkāršu, funkcionālu un tehniski pieejamu.

Trešā būtiskā problēma ir tā, ka digitālā terapija nav universāls risinājums visiem. Jaunietim ar smagiem depresijas simptomiem, pašnāvnieciskām domām vai sarežģītiem personības traucējumiem digitālais formāts var būt nepietiekams.

Šādos gadījumos nepieciešama rūpīga sākotnējā izvērtēšana un iespēja pāradresēt jaunieti uz klātienes terapiju vai cita veida atbalsta saņemšanu, skaidro centrā.

Vienalaikus grūtības sagādā terapeitu kapacitāte, jo pieaugot pieprasījumam, pieaug arī slodze.

NPVC uzsver – lai saglabātu programmas kvalitāti, jādomā par to, kā paplašināt speciālistu loku, piesaistīt apmācītus atbalsta personālus un izmantot arī digitālos rīkus, piemēram, mākslīgo intelektu ikdienas uzdevumu pārskatīšanā vai atgādinājumu sistēmās.

Līdztekus jāveic ilgtermiņa ietekmes izvērtēšana. Šobrīd labus rezultātus NPVC novēro īstermiņā, bet būtiski ir saprast, kas notiek ar jaunieti sešus mēnešus vai gadu pēc programmas beigām. Tāpēc svarīgi uzturēt kontaktu ar jaunieti arī pēc aktīvās terapijas posma.

NPVC vēl joprojām aicina bez maksas pieteikties pilotprojektā. Līdz šī gada beigām pieteikties var vēl 250 jaunieši.

Pieteikties iesaka, ja tiek novērots nomākts garastāvoklis, nevēlēšanās darboties, izteikts nogurums, enerģijas trūkums, būtiski pazemināts pašvērtējums, grūtības izjust prieku, kā arī zudusi interese par to, kas agrāk iepriecināja. Tāpat terapija ieteicama tiem, kuriem trauksmi izraisa visdažādākās ikdienas situācijas, tostarp jūtami arī fiziski simptomi – miega traucējumi, vēdera un galvas sāpes.

Pieteikties iespējams gan pašiem, gan ar pieaugušā atbalstu, sazinoties ar NPVC digitālās terapijas koordinatoru pa tālruni 2864 9562. Psihiskās veselības speciālistam vai ģimenes ārstam var lūgt arī nosūtījumu.

Pirms terapijas sākšanas ikvienam jaunietim tiek nodrošināta bezmaksas iepazīšanās konsultācija, kuras laikā speciālists kopā ar jaunieti izvērtē, vai digitālās terapijas veids ir vispiemērotākais.

Terapija ilgst vidēji no diviem līdz pieciem mēnešiem. Tajā jaunietis saņem iknedēļas digitālās sesijas rakstiskā, video un audio formātā, kuras pavada ikdienas uzdevumi, piemēram, elpošanas tehniku praktizēšana, emociju dienasgrāmata, domāšanas pārstrukturēšanas vingrinājumi. Katru soli pavada profesionāla terapeita atbalsts – var saņemt komentārus, ieteikumus un atbildes uz jautājumiem čata vidē.

NPVC ambīcija nav tikai turpināt digitālo terapiju kā pilotprojektu, bet veidot to par pastāvīgu, augstas kvalitātes psihiskās veselības rīku, kas strādā gan pusaudžiem, gan pieaugušajiem, gan senioriem. Paredzēts, ka, balstoties uz pilotprojekta rezultātiem, programmas varētu tikt pielāgotas specifiskākām vajadzībām – piemēram, cilvēkiem ar posttraumatiskā stresa traucējumiem vai ēšanas traucējumiem. Tāpat plānots ciešāk iesaistīt ģimenes ārstus un skolas. Pilotprojekts tiek īstenots Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda plāna darbības virziena “Veselība” projektā “Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija”.

Avots: LETA

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*