Sākums » Jaunākie raksti » Kozlovska: Ģimenes ārsti gandrīz nekad nerekomendē pacientiem lietot uztura bagātinātājus D vitamīna uzņemšanai

Kozlovska: Ģimenes ārsti gandrīz nekad nerekomendē pacientiem lietot uztura bagātinātājus D vitamīna uzņemšanai

Ģimenes ārsti gandrīz nekad nerekomendē pacientiem lietot uztura bagātinātājus D vitamīna uzņemšanai, norāda Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, ģimenes ārste Līga Kozlovska (ZZS).

Komentējot Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) lēmumu apturēt uztura bagātinātāja “Nateo D pilieni Forte” izplatīšanu, Kozlovska norādīja, ka jebkurš medikaments, tostarp arī uztura bagātinātājs var būt toksisks, kaitīgs veselībai, ja neievēro nepieciešamās devas. Arī šajā gadījumā no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas saņemts ziņojums par vairākiem D vitamīna intoksikācijas gadījumiem bērniem, kas tiek saistīti ar šī vitamīna lietošanu. Par intoksikācijas gadījumiem pieaugušo vidū gan pagaidām nav saņemtas ziņas.

Kozlovska uzsvēra, ka ģimenes ārsti gandrīz nekad neizraksta un nerekomendē pacientiem D vitamīnu uztura bagātinātāja formā. Cilvēki tos pērk paši, jo tas ir bezrecepšu medikaments. Tikmēr ģimenes ārsti izraksta recepšu medikamentus, kurus nozīmē D vitamīna līmeņa paaugstināšanai, īpaši laika posmā no ziemas līdz pavasarim vai vasarai. Balstoties uz iepriekš veiktajām analīzēm, katram pacientam receptē ir norādīta konkrēta D vitamīna deva, kas jāuzņem.

Pēdējo mēnešu laikā BKUS diagnosticēti vairāki intoksikācijas gadījumi ar D vitamīnu, no kuriem divi bijuši sevišķi smagi – ar nopietniem, dzīvību apdraudošiem vielmaiņas traucējumiem, teikts slimnīcas paziņojumā. Ārsti atgādina vecākiem par piesardzību, lietojot D3 vitamīnu. Tas nozīmē lietot precīzu ģimenes ārsta vai speciālista nozīmēto D3 vitamīna profilaktisko vai ārstniecisko devu, kas norādīta starptautiskajās vienībās jeb SV (nevis pilienu, kapsulu, aerosola izsmidzinājumu skaitu), kā arī, tāpat kā medikamenti, arī D3 vitamīns ir jāglabā bērniem nepieejamā vietā.

BKUS norāda, ka D3 vitamīns ir nepieciešams augšanai un attīstībai, kā arī imūnās sistēmas stiprināšanai, tāpēc tā aicina turpināt dot bērnam D3 vitamīnu, bet īpaši pievērst uzmanību ārsta ieteiktajai devai.

Slimnīcā skaidro, ka intoksikācija ar D3 vitamīnu mēdz izpausties nespecifiski, līdzīgi kā zarnu infekcijas. Bērns var kļūt apātisks, nevēlas ēst, var būt slikta dūša, vemšana, atūdeņošanās gan mazuļiem, gan lielākiem bērniem, bet var būt arī aizcietējumi. Var parādīties muskulatūras vājums. Tā kā intoksikācijas ar D3 vitamīnu simptomi nav specifiski, vajadzētu vērsties pie ģimenes ārsta. Ja ārstam radīsies aizdomas par intoksikāciju ar D3 vitamīnu, viņš ieteiks tālāko rīcību.

Jau ziņots, ka PVD uzdevis apturēt SIA “Sagitus” ražotajam uztura bagātinātāja “Nateo D pilieni Forte” ar partijas numuru 262301 izplatīšanu.

Šis lēmums pieņemts, jo no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas saņemts ziņojums par vairākiem D vitamīna intoksikācijas gadījumiem bērniem, kas tiek saistīti ar šī vitamīna lietošanu.

Uztura bagātinātājam veiks pārbaudes, tostarp ņemot paraugus laboratoriskajiem izmeklējumiem, lai noskaidrotu, vai ražotāja norādītā D vitamīna koncentrācija produktā nepārsniedz marķējumā norādīto. Tāpat cilvēki aicināti līdz pārbaužu beigām atturēties no šī produkta lietošanas uzturā, norāda PVD pārstāvji.

Avots: LETA

4 komentāri

  1. Pilnīgi piekrītu Juristam. Citātā ir kārtējais murgainais savārstījums. D vit ir reģistrēts visās trijās kategorijās – recepšu, bezrecepšu, UB. Manā pieredzē, ja ārsts nav izrakstījis recepšu medikamentu, tad viņš rekomendē noteiktu formu – kapsulas, spreju, pilienus, nevis kādu no reģistrācijas kategorijām.

  2. “Kozlovska uzsvēra, ka ģimenes ārsti gandrīz nekad neizraksta un nerekomendē pacientiem D vitamīnu uztura bagātinātāja formā. Cilvēki tos pērk paši, jo tas ir bezrecepšu medikaments.”

    Vai lūdzu kāds LETAI vai žurnālistam uzrakstīja, kāpēc tādas muļķības sarakstītas? Diez vai Kozlovska tā teica, viņa tak zāles no pārtikas prot atšķirt…

  3. Divu rindkopu laikā divas reizes uztura bagātinātāju nosaukt par medikamentu ir īpaši jāmāk…

  4. Divu rindkopu laikā divas reizes nosaukt uztura bagātinātāju par medikamentu ir īpaši jāmak…

Jūsu komentārs

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.Atzīmētie lauki ir obligāti *

*